2021TRSSB

 

2021 Titans Rockets Summer Shootout (Boys)

Hosted by Martha Layne Collins and Shelby County

Shelbyville, KY

June 18-20, 2021

2021 Ron Harrison

 

Friday June 18th

 

Varsity Championship Bracket

 

Ballard

61

Pulaski County

58

Great Crossing

61

Grant County

50

LCA

71

Oldham County

56

Fern Creek

72

North Hardin

60

Lexington Catholic

67

Jeffersontown

54

Manual

56

Madisonville North Hopkins

41

Collins

66

McCreary County

63

Madison Southern

66

Marion County

35

Ocoee High School

72

Frankfort

62

Western

45

Christian County

25

North Laurel

66

Lyon County

62

Shelby County

69

DeSales

63

WH Bulldogs

53

Bullitt East

44

Spencer County

66

Taylor County

52

St. Xavier

68

Henderson County

43

Bowling Green

54

Bardstown

41

Coral Gables

44

Evangel

32

George Rogers Clark

58

Central

36

Boyle County

65

South Oldham

48

PRP

68

Murray

38

St. Ignatius

64

North Oldham

53

Eastern

67

John Hardin

5

Bryan Station

64

Martin County

62

Christian Academy of Louisville

75

WestministerAcademy

69

Male

59

Calloway County

51

Doss

62

Woodford County

37

Henry Clay

56

Collegiate

41

St. Vincent St. Mary

63

Butler

41

Greenwood

55

South Laurel

43

Paul Laurence Dunbar

69

Holy Cross

55

Brush High School

62

Grayson County

32

McCracken County

41

Trinity

35

Ballard

73

Great Crossing

52

Fern Creek

51

LCA

36

Manual

74

Lexington Catholic

47

Collins

53

Madison Southern

51

Western

64

Ocoee High School

25

North Laurel

70

Shelby County

64

WH Bulldogs

62

Spencer County

50

Bowling Green

67

St. Xavier

62

George Rogers Clark

68

Coral Gables

61

PRP

64

Boyle County

37

St. Ignatius

51

Eastern

48

Christian Academy of Louisville

49

Bryan Station

41

Male

74

Doss

65

St. Vincent St. Mary

72

Henry Clay

64

Greenwood

54

Paul Laurence Dunbar

52

McCracken County

41

Brush High School

33

Pulaski County

73

Grant County

70

Oldham County

56

North Hardin

43

Jeffersontown

69

Madisonville North Hopkins

52

McCreary Central

57

Marion County

51

Frankfort

55

Christian County

49

DeSales

61

Lyon County

56

Bullitt East

64

Taylor County

35

Bardstown

58

Henderson County

41

Evangel

62

Central

57

South Oldham

58

Murray

44

North Oldham

76

John Hardin

72

Westminister Academy

61

Martin County

56

Calloway County

73

Woodford County

64

Butler

5

Collegiate

54

South Laurel

75

Holy Cross

59

Trinity

53

Grayson County

41

 

Saturday June 19th

 

Varsity Championship Bracket

 

Oldham County

67

Pulaski County

61

 

McCreary Central

60

Jeffersontown

56

 

DeSales

69

Frankfort

59

 

Bullitt East

61

Bardstown

55

 

South Oldham

46

Evangel

44

 

North Oldham

73

Westminister Academy

66

 

Butler

60

Calloway County

56

 

Trinity

47

South Laurel

39

 

McCreary Central

52

Oldham County

43

 

DeSales

59

Bullitt East

57

 

South Oldham

59

North Oldham

56

 

Butler

65

Trinity

63

 

Ballard

61

Fern Creek

42

 

Manual

61

Collins

52

 

Western

73

North Laurel

54

 

WH Bulldogs

62

Bowling Green

50

 

GRC

69

PRP

64

 

St. Ignatius

68

Christian Academy of Louisville

49

 

Male

71

St. Vincent St. Mary

66

 

McCracken County

47

Greenwood

42

 

Ballard

76

Manual

58

Quarterfinal

WH Bulldogs

47

Western

28

 

GRC

68

St. Ignatius

58

Quarterfinal

Male

63

McCracken County

47

Quarterfinal

 

Varsity Sweet 16 Bracket

 

Fern Creek

57

Collins

44

Quarterfinal

Bowling Green

81

North Laurel

57

Quarterfinal

PRP

72

Christian Academy of Louisville

62

Quarterfinal

Greenwood

61

St. Vincent St. Mary

58

Quarterfinal

 

Varsity Bubble Bracket

 

Great Crossing

72

LCA

62

 

Lexington Catholic

62

Madison Southern

46

 

Ocoee High School

60

Shelby County

58

 

St. Xavier

67

Spencer County

48

 

Coral Gables

51

Boyle County

49

 

Eastern

70

Bryan Station

49

 

Doss

58

Henry Clay

41

 

Paul Laurence Dunbar

58

Brush High School

50

 

Great Crossing

71

Lexington Catholic

61

Quarterfinal

St. Xavier

68

Ocoee High School

60

Quarterfinal

Eastern

59

Coral Gables

52

Quarterfinal

Doss

44

Paul Laurence Dunbar

36

Quarterfinal

 

Varsity Participation Bracket

 

Grant County

63

North Hardin

45

 

Madisonville North Hopkins

44

Marion County

31

 

Lyon County

39

Christian County

38

 

Henderson County

49

Taylor County

37

 

Murray

50

Central

48

 

John Hardin

68

Martin County

52

 

Woodford County

45

Collegiate

35

 

Holy Cross

48

Grayson County

42

 

Grant County

57

Madisonville North Hopkins

44

Quarterfinal

Henderson County

55

Lyon County

28

Quarterfinal

Murray

53

John Hardin

44

Quarterfinal

Woodford County

56

Holy Cross

52

Quarterfinal

 

Sunday June 20th

 

Tournament Bracket

 

*The final scores on Sunday can be confusing because some teams leave town early and are replaced in the bracket to have a full slate of games.

 

Varsity Sweet 16 Bracket

 

Fern Creek

77

Christian Academy of Louisville

66

Semifinal

Greenwood

64

PRP

62

Semifinal

Greenwood

71

Fern Creek

59

Championship

 

Varsity Bubble Bracket

 

Eastern

79

Great Crossing

55

Semifinal

St. Xavier

73

St. Ignatius

67

Semifinal

St. Ignatius

69

Great Crossing

50

add-on

Eastern

66

St. Xavier

64

Championship

 

 

Varsity Participation Bracket

 

Grant County

51

Henderson County

42

Semifinal

Woodford County

47

Murray

44

Semifinal

Henderson County

44

Murray

33

add-on

Woodford County

63

Grant County

61

Championship

 

Tournament Championship Bracket

 

DeSales

65

McCreary Central

61

 

Butler

71

South Oldham

56

 

South Oldham

96

McCreary Central

60

 

DeSales

85

Butler

77

 

Ballard

55

Wester

35

Semifinal

Male

67

GRC

60

Semifinal

Western

64

GRC

61

 

Male

61

Ballard

58

Championship

 

Some of the top players in this three day event included 6-3 (2023) Reed Sheppard (North Laurel), 6-6 (2023) Kaleb Glenn (Male), 6-3 (2023) George Washington III (CAL), 6-5 (2023) Gabe Sisk (Ballard), 6-4 (2022) Kennedy (Keno) Hayden (Ballard), 6-11 (2023) Cyr Malonga (Evangel), 6-1 (2022) Paul McMillan IV (Woodward High School), 6-3 (2022) Sincere Harris (St. Vincent-St. Mary), 6-0 (2024) Travis Perry (Lyon County), 6-8 (2023) Jalen Carey (Westminister Academy), 5-11 (2023) Jack Edelen (Male), 5-11 (2024) Damone King (Manual), 6-9 (2023) John McCrear (Lexington Catholic), 6-11 (2023) Reece Potter (Lexington Catholic), 6-3 (2023) Jamal Chambers (Western), 5-11 (2022) Tanner Buttry, 6-1 (2023) Jacob Meyer (Covington Holy Cross), 6-10 (2022) Maker Bar (Ballard), 6-5 (2022) Dez Lindsey (Male), 6-5 (2023) Tim Fuller II (Shelby County), 5-11 (2023) Trent Hinkle (Western), and 6-1 (2023) Dallas Roberts (North Oldham).

 

This was an excellent event with unbelievable talent, many college coaches in attendance, and several power house teams. There were 64 teams in this event with great organization and proved to be an excellent venue for coaches evaluating talent. A special thanks to the event staff for providing the updated scores and brackets and for the many recruiting gurus who provided valuable insight on the players.