2018BHMRNS

 

 

2018 Bill Hensley Memorial Run N Slam (Boys)

Presented by Gym Rats Basketball Association

8th Grade (14U), 9th Grade (15U), 10th Grade (16U), and 11th Grade (17U)

Spiece Fieldhouse

Fort Wayne, IN

May 4-6, 2018

2018 Ron Harrison

 

There were 36 teams entered in the 8th Grade Division, 88 in the 9th Grade Division, 92 in the 10th Grade Division, and 92 in the 11th Grade Division. Just to give the magnitude of this tournament I will only give results for the 11th Grade Division and ask you to follow the complete event on the very comprehensive event website.

 

Boys 11th Grade (17U) There were 92 teams entered in this division and they were placed into 23 pools as follows: Pool A (SP): Indy Heat 2019-Black, Grand Rapids Storm, Illinois Wolves, and Nova Village-James, Pool B (SP): All Ohio-Red, Kingdom Hoops Elite I, The Family, and Team Y&R, Pool C (SP): Mac Irvin Fire, Iowa Barnstormers-Gold, Playground Elite, and C2K Elite, Pool D: Kentucky Royals, Martin Brothers, Dayton Metro-Gudorf, and MBA Select, Pool E: Chicago Select, Made Men, Ohio Hoopsters-NAK, and Gametime-Thomas 2019, Pool F: Indiana Elite Central 2019, Camp Darryl, Iowa Barnstormers-Silver, and Nova Village-Morgan, Pool G: Beyond Ball 24K, Champ Sports Team Gold, IN North Club1 2019, and OEBA Purple, Pool H: M2K Elite, NW Ohio, Illinois Attack, and Indiana Game-Remy, Pool I: Nova Village 2019-Russell, Team Focus 2019-Gold, West Michigan Lakers-Black, and Wisconsin Shooters, Pool J: Ohio Varsity, West Michigan Lakers-Purple, Milwaukee Spartans-Rebels Elite, and Indiana Faith 2019-Red, Pool K: Chicago Lockdown, Indiana Dawgs, Michigan Titans-Cooper, and Hidden Gems-Orange, Pool L: Team Teague 2019, Breakaway Basketball, Ohio Hoopsters-Runnin Rebels, and Strictly Skills, Pool M: Mid Ohio Puma-Elite, ET21 Buckeyes, Indiana Game, and RGB Unity, Pool N: Michigan Mustangs, Indiana Faith 2019, Ohio Hoopsters-LBC, and MBA-SabIITI, Pool O: Greenwood Elite, EG10-Silver, All Ohio-White, and Randolph, Pool P: Indy Heat 2019-Red, All Ohio-Gold, Team Focus 2019-Black, and Kardia Kings, Pool Q: SYF Players, All Ohio-Black, WisRAP, and MBA Hammer, Pool R: Akron Bobcats 2019, Indiana Elite Force 2019, Michigan Titans-Jefferson, and Ohio Reign, Pool S: Prospectors, Indy WarriorsGrand Park Premier 2019-Black, and APEX Basketball Club 2019, Pool T: Ohio Hoopsters-Kings, Hawks Canada, Club I-Bond 2019, and Ohio Varsity-Boyd, Pool U: Indiana Faith 2019-Black, Kingdom Hoops Elite II, NC Bullets, and Grand Rapids Storm-Jefferson, Pool V: MOV Blue, Gym Rats 2019-Black, Grand Rapids Storm-Wood, and Hidden Gems-Black, and Pool W: All Ohio-Cincinnati, Dayton Nets, Indiana Elite Premier 2019, and Summit Elite.

 

Saturday May 5th Tournament Bracket

 

Bronze Championship

 

Akron Bobcats 2019

66

Gym Rats 2019-Balck

62

MBA-Hammer

61

Indiana Faith 2019-Black

49

Dayton Nets

72

Indy Warriors

43

Ohio Varsity-Boyd

66

Team Focus 2019-Black

51

Akron Bobcats 2019

77

MBA Select

73

Indiana Dawgs

53

RGB Unity

48

MBA-Hammer

71

OEBA Purple

58

Indiana Game-Remy

72

Indiana Faith2019

53

Gametime-Thomas 2019

81

Dayton Nets

75

Indiana Faith 2019-Red

79

Ohio Hoopsters-Runnin Rebels

73

Ohio Varsity-Boyd

60

Camp Darryl

44

All Ohio-White

62

Team Focus 2019-Gold

53

 

Silver Championship

 

MOV Blue

80

Michigan Titans-Jefferson

60

SYF Players

72

Grand Rapids Storm-Jefferson

53

Indiana Elite Premier 2019

77

Grand Park Premier 2019-Black

52

Kardia Kings

55

Club1-Bond 2019

52

Kentucky Royals

72

MOV Blue

68

Hidden Gems-Orange

74

Indiana Game

71

SYF Players

60

Champ Sports Team Gold

59

Illinois Attack

72

MBA-Sabiiti

58

Made Men

89

Indiana Elite Premier 2019

67

West Michigan Lakers-Purple

63

Strictly Skills

51

Nova Village-Morgan

90

Kardia Kings

72

West Michigan Lakers-Black

68

EG10-Silver

60

 

Gold Championship

 

Hidden Gems-Black

75

Ohio Reign

69

All Ohio-Black

67

Kingdom Hoops Elite II

62

Apex Basketball Club 2019

71

Summit Elite

49

Indy Heat 2019-Red

74

Ohio Hoopsters-Kings

37

Martin Brothers

76

Hidden Gems-Black

60

ET21 Buckeyes

83

Chicago Lockdown

78

IN North Club1 2019

75

All Ohio-Black

54

M2K Elite

68

Ohio Hoopsters-LBC

48

Apex Basketball Club 2019

70

Ohio Hoopsters-NAK

63

Breakaway Basketball

67

Ohio Varsity

58

Iowa Barnstormers-Silver

70

Indy Heat 2019-Red

66

Randolph

68

Wisconson Shooters

56

 

 

Platinum Championship

 

All Ohio-Cincinnati

82

Nova Village-James

65

 

Prospectors

57

Indiana Elite Force 2019

54

 

Michigan Titans-Cooper

64

Playground Elite

50

 

Milwaukee Spartans-Rebels Elite

58

Team Y&R

53

 

The Family

76

Hawks Canada

65

 

Team Teague 2019

68

Mid Ohio Pumas-Elite

62

 

Grand Rapids Storm

15

Nova Village 2019-Russell

0

 

Iowa Barnstormers-Gold

72

NW Ohio

56

 

All Ohio-Red

83

Grand Rapids Storm-Wood

65

 

All Ohio-Gold

71

WisRap

31

 

Chicago Select

74

C2K Elite

56

 

Illinois Wolves

57

Dayton Metro-Gudorf

56

 

Mac Irvin Fire

84

NC Bullets

62

 

Michigan Mustangs

72

Greenwood Elite

51

 

Kingdom Elite Hoops I

63

Indiana Elite Central 2019

51

 

Indy Heat 2019-Black

84

Beyond Ball 24K

77

 

All Ohio-Cincinnati

77

Prospectors

63

 

Milwaukee Spartans-Rebels Elite

84

Michigan Titans-Cooper

63

 

The Family

108

Team Teague 2019

101

 

Iowa Barnstormers-Gold

72

Grand Rapids Storm

68

 

All Ohio-Red

75

All Ohio-Gold

49

 

Illinois Wolves

62

Chicago Select

46

 

Mac Irvin Fire

75

Michigan Mustangs

60

 

Indy Heat 2019-Black

95

Kingdom Hoops Elite I

78

 

 

 

 

Sunday May 6th

 

Bronze Championship

 

Indiana Dawgs

57

Akron Bobcats 2019

56

Quarterfinal

Indiana Game-Remy

63

MBA-Hammer

62

Quarterfinal

Gametime-Thomas 2019

64

Indiana Faith 2019-Red

55

Quarterfinal

Ohio Varsity-Boyd

15

All Ohio-White

0

Quarterfinal

Indiana Game-Remy

65

Indiana Dawgs

54

Semifinal

Gametime-Thomas 2019

69

Ohio Varsity-Boyd

21

Semifinal

Gametime-Thomas 2019

78

Indiana Game-Remy

45

Championship

 

 

Silver Championship

 

Hidden Gems-Orange

88

Kentucky Royals

83

Quarterfinal

Illinois Attack

87

SYF Players

79

Quarterfinal

Made Men

80

West Michigan Players-Lakers

44

Quarterfinal

West Michigan Lakers-Black

75

Nova Village-Morgan

74

Quarterfinal

Illinois Attack

75

Hidden Gems-Orange

70

Semifinal

Made Men

63

West Michigan Lakers-Black

48

Semifinal

Made Men

80

Illinois Attack

67

Championship

 

 

Gold Championship

 

Martin Brothers

54

ET21 Buckeyes

36

Quarterfinal

M2K Elite

75

IN North Club1 2019

64

Quarterfinal

Apex Basketball Club 2019

56

Breakaway Basketball

34

Quarterfinal

Iowa Barnstormers-Silver

57

Randolph

41

Quarterfinal

Martin Brothers

79

M2K Elite

62

Semifinal

Iowa Barnstormers-Silver

67

Apex Basketball Club 2019

66

Semifinal

Martin Brothers

xx

Iowa Barnstormers-Silver

xx

Championship

 

 

 

Platinum Championship

 

All Ohio-Cincinnati

66

Milwaukee Spartans-Rebels Elite

55

Quarterfinal

Iowa Barnstormers-Gold

94

The Family

91

Quarterfinal

All Ohio-Red

60

Illinois Wolves

59

Quarterfinal

Indy Heat 2019-Black

76

Mac Irvin Fire

72

Quarterfinal

Iowa Barnstormers-Gold

90

All Ohio-Cincinnati

85

Semifinal

All Ohio-Red

70

Indy Heat 2019-Black

60

Semifinal

All Ohio-Red

77

Iowa Barnstormers-Gold

70

Championship

 

This was a brief overview of one division of this very prestigious event. Please refer to the very comprehensive coverage of all the divisions on the event website. Alonzo Gaffney (Garfield Heights) and Josh Corbin (Gahanna Lincoln) had excellent tournament performances for All Ohio-Red.