2018KBA7GB

 

 

 

2018 Mingua Beef Jerky KBA 7th Grade Middle School Championships

KBA,Lafayette, Sayre

Lexington, KY

January 26-28, 2018

2018 Ron Harrison

 

There were seventy two teams entered in this event. They were placed into twenty four pools as follows: Pool A: Boyd County, Campbellsville, and Jessie Clark, Pool B: Whitley County, East Oldham, and EJ Hayes, Pool C: Hart County, Farnsley, and Robert Campbell. Pool D: Knox. Mt. Washington, and Meece, Pool E: JCTMS, West Perry, and Bate, Pool F: Taylor County, Harrison County, and Oldham County, Pool G: Hazard, South Oldham, and LCA, Pool H: Owensboro, James D. Adams, and Lyon County, Pool I: St. Patricks, McNabb, and Beaumont, Pool J: Wolfe County, Johnson County, and Royal Springs, Pool K: Moss, Brown, and Paintsville, Pool L: LaRue County, McKell, and Belfry, Pool M: Mason County, Drakes Creek, and LTMS, Pool N: Augusta, Woodford County, and Paris, Pool O: Elkhorn, Christian Academy of Louisville, and Northern Pulaski, Pool P: Jackson City, Bourbon County, and Georgetown, Pool Q: North Oldham, Simons, and Southern, Pool R: Eastside, North Laurel, and West Jessamine, Pool S: Southern Pulaski, Spencer County, and Conner, Pool T: Corbin, Shelby East, and Tates Creek, Pool U: B. Michael Caudill, Beechwood, and East Jessamine, Pool V: Clay County, Westport, and South Laurel, Pool W: Lincoln County, Morton, and McCreary, and Pool X: Casey County, Anderson County, and Crosby.

 

Friday January 26th (Pool Play)

 

North Laurel

55

West Jessamine

32

Georgetown

34

Bourbon County

29

Mason County

45

LTMS

26

Paris

49

Woodford County

43

Beaumont

45

McNabb

14

Farnsley

59

Robert Campbell

30

B. Michael Caudill

57

East Jessamine

20

Southern Pulaski

49

Spencer County

17

Campbellsville

15

Jessie Clark

0

EJ Hayes

46

Whitley County

44

Lincoln County

59

Morton

37

Clay County

47

South Laurel

34

South Oldham

53

LCA

41

Johnson County

40

Royal Springs

28

Knox

41

Mt. Washington

20

Casey County

48

Anderson County

25

Jackson City

67

Bourbon County

58

Northern Pulaski

48

Elkhorn

44

Corbin

43

Tates Creek

20

Beaumont

48

St. Patricks

40

North Oldham

47

Southern

26

McKell

31

Belfry

25

Southern Pulaski

42

Conner

36

Mason County

40

Drakes Creek

20

South Oldham

50

Hazard

38

Westport

48

Clay County

34

Boyd County

40

Campbellsville

33

B. Michael Caudill

51

Beechwood

44

Robert Campbell

43

Hart County

40

JCTMS

58

West Perry

21

St. Patricks

53

McNabb

26

Paintsville

46

Brown

21

Jackson City

53

Georgetown

36

Lincoln County

45

McCreary

26

Taylor County

49

Harrison County

14

North Oldham

54

Simons

14

Shelby East

48

Corbin

41

 

Saturday January 27th (Pool Play)

 

LTMS

42

Drakes Creek

27

EJ Hayes

48

East Oldham

34

Beechwood

41

East Jessamine

21

Augusta

43

Woodford County

36

West Jessamine

34

Eastside

30

Owensboro

46

James D. Adams

29

LaRue County

40

McKell

38

Christian Academy of Louisville

56

Elkhorn

35

Knox

35

Meece

10

Wolfe County

43

Royal Springs

33

Bate

70

West Perry

62

Crosby

15

Anderson County

0

Whitley County

49

East Oldham

25

Taylor County

53

Oldham County

44

Augusta

49

Paris

44

Paintsville

35

Moss

19

Lyon County

38

Owensboro

37

Belfry

49

LaRue County

28

Christian Academy of Louisville

46

Northern Pulaski

26

North Laurel

51

Eastside

38

Johnson County

55

Wolfe County

41

Southern

42

Simons

10

Boyd County

15

Jessie Clark

0

Farnsley

47

Hart County

44

Harrison County

33

Oldham County

30

Meece

50

Mt. Washington

35

Moss

46

Brown

16

JCTMS

65

Bate

22

Hazard

33

LCA

26

Conner

62

Spencer County

41

Shelby East

44

Tates Creek

32

Lyon County

70

James D. Adams

39

Westport

60

South Laurel

47

Morton

46

McCreary

38

Crosby

53

Casey County

31

 

 

Gold Bracket

 

Elkhorn

51

Spencer County

47

South Laurel

53

Royal Springs

33

Eastside

52

Woodford County

21

Drakes Creek

42

Anderson County

40

Tates Creek

44

Bourbon County

43

Brown

37

Simons

35

McCreary

47

LaRue County

33

McNabb

52

East Jessamine

45

 

 

Championship Bracket

 

Whitley County

54

Paris

36

Harrison County

49

Wolfe County

43

Northern Pulaski

53

Robert Campbell

22

LTMS

49

Meece

23

St. Patricks

72

Bate

55

Moss

55

Hazard

50

B. Michael Caudill

64

Southern

46

Taylor County

46

Georgetown

19

Owensboro

42

McKell

25

Clay County

47

Campbellsville

8

Crosby

49

Conner

26

Shelby East

56

Casey County

48

North Oldham

42

West Jessamine

24

Corbin

46

Lincoln County

42

North Laurel

57

Morton

47

Westport

42

Beechwood

38

Moss

33

Boyd County

28

Taylor County

60

Jackson City

53

Knox

50

Whitley County

43

Crosby

53

Beaumont

31

South Oldham

50

LTMS

38

B. Michael Caudill

56

Paintsville

43

Southern Pulaski

51

Clay County

46

North Oldham

52

Belfry

26

Corbin

38

Johnson County

32

Augusta

40

North Laurel

39

Mason County

43

Shelby East

40

St. Patricks

40

Farnsley

38

Westport

57

Christian Academy of Louisville

54

Lyon County

50

Harrison County

20

JCTMS

62

Northern Pulaski

27

Owensboro

28

EJ Hayes

21

 

 

Sunday January 28th

 

Gold Bracket

 

Elkhorn

15

Jessie Clark

0

 

West Perry

49

Drakes Creek

37

 

Tates Creek

35

East Oldham

32

 

McNabb

42

LCA

40

 

McCreary

46

Oldham County

42

 

Hart County

43

Brown

20

 

South Laurel

47

James D. Adams

18

 

Eastside

51

Mt. Washington

29

 

Eastside

55

West Perry

43

Quarterfinal

McCreary

48

Hart County

47

Quarterfinal

Tates Creek

48

McNabb

38

Quarterfinal

South Laurel

59

Elkhorn

38

Quarterfinal

Eastside

52

South Laurel

49

Semifinal

McCreary

40

Tates Creek

35

Semifinal

McCreary

40

Eastside

31

Championship

 

Gold Bracket All-Tournament Team Camron Brogan (Eastside), Parker Payne (South Laurel), Kyle Stephens (McCreary), Keaton Walters (Hart County), Mason McAlarnis (West Perry), Jamal Ratchford (Tates Creek), Landon Caldwell (McNabb), Caden Hamlin (McCreary), Nolan Davenport (Eastside), and Andrew Pence (West Perry).

 

Championship Bracket

 

Lyon County

50

Mason County

37

 

Crosby

43

Knox

37

 

St. Patricks

55

Augusta

45

 

Southern Pulaski

39

B. Michael Caudill

33

 

Corbin

52

South Oldham

51

 

Westport

40

Owensboro

36

 

JCTMS

51

North Oldham

45

 

Sr. Patricks

49

Southern Pulaski

47

Quarterfinal

Westport

45

Corbin

41

Quarterfinal

JCTMS

56

Lyon County

37

Quarterfinal

Crosby

51

Moss

37

Quarterfinal

Westport

39

St. Patricks

34

Semifinal

JCTMS

58

Crosby

34

Semifinal

JCTMS

48

Westport

30

Championship

 

1st Team All-Tournament Team Kyran Tilley (JCTMS), Kaleb Glen (Westport), Michael Long (St. Patrick), Aaron Trammell (Southern Pulaski), Travis Perry (Lyon County), Dakota Patterson (Corbin), Andre Vasser (JCTMS), CJ Walls (St. Patrick), Larry Williams (Crosby), and Amare Townsend (Westport).

 

2nd Team All-Tournament Team Izayiah Villafuerte (Moss), Demetrius White (JCTMS), Kaeden Smith (Taylor County), Dallas Roberts (North Oldham), Brody Wells (Knox), Cameron McClain (JCTMS), Christian Viers (South Oldham), Jalen Rogers (Owensboro), Ian Hagdan (North Oldham), and Kiya Ledford (South Oldham).

 

 

JCTMS raced out to a 17-4 first quarter led over Westport on the strength of their aggressive defense and excellent perimeter shooting and Westport could never recover. McCreary captured the Gold Bracket title with a victory over Eastside. JCTMS won all seven games in this event by an average margin of 26 points per game.

 

A special thanks to the KBA for maintaining their up-to-date scores, schedule, and all-tournament teams.