2015KBA8B

 

 

2015 KBA Boys 8th Grade State Tournament

KBA, LCA, Imani Church, Jessie Clark, Sayre, Genesis Center, and East Jessamine Middle

Nicholasville & Lexington, KY

February 15-17, 2015

 

2015 by Ron Harrison

 

There were seventy six teams entered in this tournament: Knox Middle, Scott County, Lebanon, Woodford County, Paducah, Lincoln County, Sebastian, Elliott County, Jessie Clark, LTMS, Corbin, James Madison, North Oldham, Northern Pulaski, Graves County, Paintsville, East Oldham, Morton, Johnson County, Beaumont, Southern Pulaski, Hazard, CAL, Owensboro Catholic, Tates Creek, Harrison County, LCA, Frankfort, McNabb, Grayson County, Belfry, North Laurel, Southern (Lex), Bowling Green, South Laurel, Morgan County, JCTMS, Lynn Camp, Logan County, Boyd County, East Perry, Campbell, Elkhorn, Conner, Whitley County, Meyzeek, East Jessamine, Todd County, Crosby, Casey County, Anderson County, Leestown, Bondurant, Dorton, Georgetown, Rowan County, West Jessamine, McCreary County, Henderson South, EJ Hayes, Breckinridge County, Whitesburg, Bate, Eastside, Taylor County, Oldham, AB Combs, Betsy Layne, Middlesboro, Madison Middle, Hopkinsville, Old KY Home, Fleming County, Millard, Pikeville, and Boyle County.

 

Friday February 15th (Pool Play)

 

Woodford County

39

Middlesboro

18

LCA

41

Anderson County

31

Beaumont

56

West Jessamine

24

Scott County

40

Campbell

14

Harrison County

50

EJ Hayes

39

Morton

63

Boyle County

31

Frankfort

53

Leestown

37

Elkhorn

44

Southern (Lex)

40

Tates Creek

49

Bate

40

LTMS

48

Casey County

38

South Laurel

58

Conner

53

Lynn Camp

50

Crosby

35

East Oldham

46

McCreary County

41

Hazard

58

Rowan County

55

East Jessamine

37

Bondurant

35

CAL

50

McNabb

49

Jessie Clark

58

Georgetown

46

Lincoln County

56

Meyzeek

39

Whitley County

37

Eastside

27

North Oldham

56

Bowling Green

47

Lebanon

57

Fleming County

12

Elliott County

60

Millard

24

JCTMS

55

Betsy Layne

39

Corbin

49

Madison

32

Knox Middle

44

Morgan County

5

Paintsville

41

Taylor County

26

North Laurel

49

Old KY Home

22

Southern Pulaski

51

Oldham

29

Graves County

39

AB Combs

28

James Madison

45

Whitesburg

36

Todd County

43

Belfry

41

Boyd County

58

Hopkinsville

37

Northern Pulaski

55

Breckinridge County

47

Sebastian

65

Henderson South

45

East Perry Elementary

39

Grayson County

37

Owensboro Catholic

40

Dorton

28

Paducah Middle

64

Pikeville

46

Johnson County

50

Logan County

46

 

Saturday February 16th (Pool Play)

 

Woodford County

45

Madison

29

Beaumont

52

Georgetown

48

Jessie Clark

60

Bondurant

46

Morton

46

Anderson County

36

Tates Creek

38

West Jessamine

34

Southern (Lex)

49

East Jessamine

39

Campbell

49

EJ Hayes

38

McNabb

59

Bate

39

CAL

63

Old KY Home

38

East Oldham

57

Boyle County

34

Lincoln County

45

Eastside

18

Meyzeek

51

Elkhorn

43

Crosby

44

Frankfort

43

Conner

44

Casey County

43

LCA

28

Leestown

27

Elliott County

37

Betsy Layne

24

Corbin

56

Taylor County

46

North Oldham

51

McCreary County

35

LTMS

58

Rowan County

32

Southern Pulaski

58

East Perry Elementary

55

Owensboro Catholic

45

North Laurel

42

Scott County

59

Lynn Camp

21

Harrison County

44

South Laurel

42

Grayson County

40

AB Combs

25

Belfry

50

JCTMS

35

James Madison

73

Breckinridge County

34

Paintsville

33

Henderson South

28

Paducah

59

Fleming County

9

Logan County

62

Dorton

58

Lebanon

52

Pikeville

26

Morgan County

56

Millard

21

Sebastian

62

Whitley County

38

Hazard

47

Todd County

30

Knox Middle

46

Whitesburg

21

Northern Pulaski

54

Hopkinsville

20

Johnson County

45

Middlesboro

22

Graves County

57

Oldham

47

 

 

Tournament Bracket

 

Taylor County

48

Eastside

28

West Jessamine

60

Old KY Home

39

Fleming County

50

Rowan County

35

Breckinridge County

62

Betsy Layne

54

EJ Hayes

55

Middlesboro

50

Bondurant

36

Boyle County

33

Oldham

41

Bate

37

McCreary County

48

Hopkinsville

34

Georgetown

74

Millard

30

North Laurel

49

Southern (Lex)

48

Crosby

45

Paintsville

36

East Oldham

52

Todd County

36

Tates Creek

63

Boyd County

27

Owensboro Catholic

48

East Perry Elementary

45

McNabb

53

Morgan County

48

Whitesburg

38

AB Combs

32

Madison

44

Henderson South

42

Pikeville

60

Dorton

48

North Oldham

45

Leestown

36

Beaumont

54

Whitley County

8

JCTMS

81

Frankfort

49

Southern Pulaski

56

Conner

47

Bowling Green

64

Belfry

27

Graves County

46

Casey County

38

Morton

54

East Jessamine

32

Harrison County

45

Logan County

31

CAL

32

Campbell

21

Knox Middle

59

Taylor County

33

Elliott County

50

West Jessamine

24

Jessie Clark

53

Fleming County

20

Woodford County

55

Breckinridge County

36

South Laurel

46

Grayson County

43

Northern Pulaski

41

Anderson County

17

Johnson County

68

Meyzeek

39

Lynn Camp

57

LCA

54

Hazard

56

Elkhorn

37

Paducah

54

EJ Hayes

35

James Madison

59

Bondurant

32

Crosby

66

East Oldham

64

Scott County

65

Oldham

29

Sebastian

60

McCreary County

50

LTMS

68

Georgetown

54

Lebanon

36

Whitesburg

33

Lincoln County

43

Madison

42

Corbin

39

Pikeville

28

Knox Middle

53

North Laurel

37

Elliott County

62

Tates Creek

31

Jessie Clark

44

Owensboro Catholic

42

McNabb

46

Woodford County

43

North Oldham

46

Beaumont

45

Johnson County

39

Northern Pulaski

38

Morton

53

Graves County

24

Lebanon

47

South Laurel

40

Lincoln County

54

Lynn Camp

37

Hazard

47

Corbin

27

JCTMS

61

Paducah

55

James Madison

59

Southern Pulaski

45

Scott County

57

Bowling Green

48

Harrison County

62

Sebastian

54

LTMS

48

CAL

22

 

 

Sunday February 17th

 

Todd County

53

Middlesboro

30

Logan County

66

Middlesboro

64

Logan County

53

Hopkinsville

38

 

Gold Bracket

 

Crosby

41

Jessie Clark

20

Quarterfinal

James Madison

60

McNabb

42

Quarterfinal

Morton

67

Harrison County

49

Quarterfinal

Lincoln County

72

Johnson County

46

Quarterfinal

James Madison

58

Crosby

52

Semifinal

Morton

60

Lincoln County

54

Semifinal

James Madison

72

Morton

50

Championship

 

Tournament Bracket

 

Knox Middle

47

Crosby

36

 

Elliott County

56

Jessie Clark

44

 

North Oldham

49

McNabb

39

 

JCTMS

56

James Madison

52

 

Scott County

47

Morton

39

 

LTMS

52

Harrison County

51

 

Lebanon

41

Johnson County

39

 

Hazard

56

Lincoln County

53

 

Scott County

52

LTMS

48

Quarterfinal

Lebanon

43

Hazard

36

Quarterfinal

Knox Middle

60

Elliott County

48

Quarterfinal

JCTMS

44

North Oldham

41

Quarterfinal

Knox Middle

66

JCTMS

61

Semifinal

Scott County

51

Lebanon

31

Semifinal

Scott County

62

Knox Middle

53

Championship

 

2015 Final Top 16 1. Scott County, 2. Knox Middle, 3. Lebanon, 4. JCTMS, 5. LTMS, 6. North Oldham, 7. Hazard, 8. Elliott County, 9. James Madison, 10. Morton, 11. Crosby, 12. Lincoln County, 13. Harrison County, 14. Johnson County, 15. McNabb, 16. Jessie Clark.

 

All Tournament First Team Bryce Long (Scott County), Michael Moreno (Scott County), Adam Renfro (Knox Middle), Nick Martin (Knox Middle), Maurice Tolley (JCTMS), Hunter McCutcheon (JCTMS), Dejon Irvin (Lebanon), Korbin Spencer (Elliott County), Justin Powell (7th) (North Oldham), Isaiah Hunt (James Madison), Jake Brown (Hazard), Jalen Burbage (LTMS), Evan Dreux (LTMS).

 

All Tournament Second Team Donte Cowherd (Lebanon), Jeffrey McClellan (North Oldham), Crim (Paducah), Milton Wright (CAL), Vito Tisdale (7th) (Bowling Green), Jacob Robinson (Crosby), Brennan Canada (McNabb), Bryson Yaden (Lincoln County), Berk Watts (Scott County), Kyle Johnson (Hazard), Chris Allen (Johnson County). Keaston Brown (Morton), Caleb True (Jessie Clark).

 

All Tournament Third Team Trevon Smith (Taylor County), Talbott Taylor (Boyd County), Jake Combs (Northern Pulaski), Tyler Honaker (East Oldham), Peyton Survant (Owensboro Catholic), Cameron Maguet (Corbin), Travis Wiser (Lebanon), Alex Jackson (Graves County), Cameron Stacy (Sebastian), Noah Black (East Perry Elementary), Jackson (Georgetown), Blake Smith (Lincoln County), Ike Bowling (Beaumont), Isaiah Allen (LTMS).

 

Tournament Most Outstanding Player Bryce Long (Scott County).

 

Information for the coverage of this tournament provided by the Kentucky Basketball Academy Staff.