2015KBA6B

 

 

 

2015 KBA Boys 6th Grade Middle School State Tournament

KBA, LCA, and Imani Church

Lexington KY

January 23-25, 2015

 

2015 by Ron Harrison

 

 

There were fifty eight teams entered in this tournament: East Jessamine, Tates Creek, LTMS, Bourbon County, Jessie Clark, LCA, Morton, West Jessamine, Beaumont, Meyzeek, Walton-Verona, Woodford County, Campbell, EJ Hayes, Bate, North Oldham, McNabb, Bryan Station, Madison Middle, Conner, Anderson County, Hazard, CAL, Robertson County, Shelby West, Lincoln County, Crosby, Southern, Rosspoint Elementary, Meece, Elliott County, JCTMS, South Laurel, Elkhorn, Oldham County, Northern Pulaski, Rowan County, Russell County, Benton, Hacker Elementary, Jackson Independent, Shelby East, Barret, Bell Central, Ashland, Valley Elementary, Lebanon, Manchester, Spencer County, Jessie D. Lay, Owensboro, Paintsville, Eastside, Millard, Johnson Traditional, McCreary County, Owensboro Catholic, and Middlesboro.

 

Friday January 23rd

 

East Jessamine

39

Tates Creek

30

LTMS

35

Bourbon County

31

LCA

38

Jessie Clark

29

West Jessamine

51

Morton

36

Beaumont

33

Meyzeek

15

Woodford County

44

Walton-Verona

35

Campbell

58

EJ Hayes

48

Bate

35

North Oldham

27

McNabb

40

Bryan Station

25

Conner

62

Madison Middle

17

CAL

74

Robertson County

15

Lincoln County

46

Shelby West

29

Crosby

46

Southern

6

Meece

44

Rosspoint Elementary

27

JCTMS

45

Elliott County

32

Elkhorn

49

South Laurel

46

Northern Pulaski

40

Oldham County

25

Russell County

40

Rowan County

25

Hacker Elementary

40

Benton

25

Shelby East

47

Jackson Independent

5

Bell Central

40

Barret

25

Ashland

45

Valley Elementary

30

Manchester

40

Lebanon

25

Spencer County

58

Jessie D. Lay

56

Paintsville

40

Owensboro

25

Eastside

46

Millard

23

Johnson Traditional

54

McCreary County

13

Owensboro Catholic

45

Middlesboro

34

 

Saturday January 24th

 

East Jessamine

49

Beaumont

43

EJ Hayes

57

Madison Middle

5

West Jessamine

46

LTMS

36

Tates Creek

39

Middlesboro

31

Bryan Station

40

Bourbon County

25

Morton

34

Anderson County

25

Southern

41

Jackson Independent

27

Campbell

34

North Oldham

15

LCA

47

Shelby West

25

McNabb

32

Spencer County

28

Lincoln County

43

Crosby

32

CAL

49

Elkhorn

19

Hazard

33

Meyzeek

14

Shelby East

47

Bell Central

24

Northern Pulaski

45

Ashland

31

Eastside

46

Jessie Clark

30

Johnson Traditional

55

Owensboro Catholic

35

Walton-Verona

53

Bate

32

Conner

40

Barret

25

Meece

40

Robertson County

20

Hacker Elementary

39

Elliott County

30

Manchester

62

Millard

29

Jessie D. Lay

45

McCreary County

27

Paintsville

55

South Laurel

42

Rosspoint Elementary

48

Woodford County

47

Russell County

40

Valley Elementary

24

Owensboro

51

JCTMS

50

 

 

Region 1

 

McNabb

31

Shelby West

17

East Jessamine

54

Valley Elementary

25

Walton-Verona

54

South Laurel

49

Crosby

57

Bourbon County

32

Spencer County

53

Morton

37

Shelby East

40

Spencer County

36

Manchester

40

Walton-Verona

22

Crosby

45

Northern Pulaski

44

McNabb

37

East Jessamine

32

Shelby East

55

McNabb

36

Crosby

47

Manchester

42

 

 

Region 2

 

EJ Hayes

44

Middlesboro

20

LTMS

39

Anderson County

36

Hacker Elementary

45

McCreary County

23

Rosspoint Elementary

41

Ashland

27

Jessie D. Lay

49

Meyzeek

24

Hacker Elementary

41

Jessie D. Lay

34

Rosspoint Elementary

51

Eastside

36

Paintsville

42

EJ Hayes

37

CAL

48

LTMS

15

Rosspoint Elementary

31

Paintsville

25

CAL

50

Hacker Elementary

18

 

 

Region 3

 

LCA

51

Millard

16

JCTMS

53

Jackson Independent

7

Bryan Station

60

Owensboro

47

Owensboro Catholic

39

Southern

23

Woodford County

29

Elliott County

25

Conner

56

Owensboro Catholic

38

JCTMS

33

LCA

29

Lincoln County

48

Elliott County

23

Russell County

46

Bryan Station

37

Conner

52

JCTMS

43

Lincoln County

54

Russell County

27

 

Region 4

 

Beaumont

45

Jessie Clark

41

Bate

35

Tates Creek

29

West Jessamine

47

Robertson County

19

Campbell

52

Madison Middle

16

Hazard

40

North Oldham

30

Elkhorn

49

Bell Central

43

Campbell

48

Hazard

28

Meece

39

Bate

27

West Jessamine

48

Beaumont

41

Johnson Traditional

43

Elkhorn

32

Meece

46

West Jessamine

17

Campbell

67

Johnson Traditional

46

 

Sunday January 25th

 

Region 1

 

Shelby East

37

Crosby

35

 

Region 2

 

CAL

47

Rosspoint Elementary

34

 

Region 3

 

Lincoln County

50

Conner

26

 

Region 4

 

Meece

44

Campbell

30

 

Gold Bracket

 

Hacker

won

Paintsville

lost

Quarterfinal

West Jessamine

won

Johnson Traditional

lost

Quarterfinal

JCTMS

38

Russell County

29

Quarterfinal

Manchester

40

McNabb

28

Quarterfinal

Manchester

37

JCTMS

25

Semifinal

Hacker

50

West Jessamine

29

Semifinal

Manchester

41

Hacker

21

Championship

 

Championship Bracket

 

Ashland

51

North Oldham

34

 

Owensboro

35

North Oldham

27

 

CAL

44

Lincoln County

42

 

Elkhorn

39

Eastside

36

 

Owensboro

53

Ashland

46

 

Meece

48

Shelby East

22

 

Meece

61

CAL

48

Championship

 

2015 Final Standings 1. Meece, 2. CAL, 3. Shelby East. 4. Lincoln County, 5. Campbell, 6. Crosby, 7. Rosspoint Elementary, 8. Conner, 9. Manchester, 10. Hacker Elementary, 11. JCTMS, 12. West Jessamine, 13. McNabb, 14. Russell County, 15. Paintsville, 16. Johnson Traditional.

 

All Tournament First Team Kade Grundy (Meece), Dakota Acy (Meece), K. Sheron (Meece), Chandler Strong (CAL), Brayden Daniels (CAL), Ethan Ginn (Conner), Matt Brown (Rosspoint), Tanner Walton (Campbell), Spencer Baird (Lincoln County). Mason Moore (Paintsville), Sam Conley (Shelby East).

 

All Tournament Second Game Raven Abner (Hacker), Boston Devore (Russell County), Trey Stone (JCTMS), Luke Barr (West Jessamine), Connor Robinson (Manchester), Mason Hammonds (McNabb), Dezrich Lindsey (JCTMS), Austin Griffin (Shelby East), Rodney Alcorn (Lincoln County).

 

Honorable Mention Deshawn Jackson (EJ Hayes), Ethan Wills (Jessie D. Lay), Hunter Penn (Woodford County). Walker Horn (LCA). Jake Whitlock (Spencer County), Luke Stone (Morton), Donte Haynden (Bate), Bryson Barnard (Middlesboro), KJ Combs (Northern Pulaski), Aaron Buckman (Owensboro Catholic), Connor Farmer (Manchester), Jake Gregg (Ashland), Kennedy Hayden (East Jessamine)

 

Tournament Most Outstanding Player: Kade Grundy (Meece)

 

All information in this coverage provided by the staff at the Kentucky Basketball Academy.