2013SS11S

 

 

AAU Boys Basketball

11th Grade Silver

Super Showcase

ESPN Wide World Of Sports Complex

Orlando, FL

July 18-23, 2013

 

2013 by Ron Harrison

 

 

There were eighty teams entered in this division placed into twenty pools as follows: Pool 17A: Squires Richmond (VA), Georgia Wizards-Red (GA), Maine Athletic Club (NE), and E1T1 Polk (FL). Pool 17B: West Virginia Wildcats (WV), Team Impact (FL), Georgia Ballers White (GA), and Euro Elite Ballers (IT). Pool 17C: Old Gold Dream Team (CE), Maryland 3-D (MD), Florida Unite (FL), and Georgia Stars Elite KI (GA). Pool 17D: BABC JR (NE), South Florida Patriots (FG), Wings NWA Select (AR), and Treasure Coast Flight (FL). Pool 17E: Nike Team Florida South (FL), Northern Kentucky Jazz (KY), Charlotte Nets (NS), and London Warriors (IT). Pool 17F: NJ Roadrunners S (NJ), FCI Warriors (GA), Charleston Playmakers (SC), and Florida Tarheels (FL). Pool 17G: Marylands Finest 17U (PV), GA Wizards-White (GA), Florida Comets (FL), and Team Heat (NC). Pool 17H: Georgia Stars Select-RD (GA), Metro Boston 17s (NE), Brevard Elite Jax (FL), and Shining Star Sports (White) (KY). Pool 17I: South Jersey Select (MA), Charlotte Storm (NC), GA Ballers Purple (GA), and The Unit (FL). Pool 17J: Hoop Mixtape (FG), Southern Tier Basketball (NI), Central Florida Titans (FL), and Southeast Georgia Elite Black (GA). Pool 17K: Martin Bros. Legacy (IA), Brampton Warriors (IT), Team Vigilance (SE), and Jax Hawks 17 (FL). Pool 17L: Team World 17U 2013 (OH). Team Jersey Elite (NJ), Orlando Rockets (FL), and Charlotte Reign (NC). Pool 17M: Franklin Program (SC), Boston Warriors Blue (NE), EYSF Panthers (FL), and T Toronto/Triple Balance (IT). Pool 17N: Prem Sports Playmakers (MI), Florida Tarheels-Lubin (FL), MYCW (NE), and Team Work 15U (OH). Pool 17O: Florida Elite Black (FL), Team IL. Hawks (CE), NJ Blaze-17U Rondo (NJ), and The Unit (SC). Pool 17P: DWBA Rising Heels Elite (NC), Alaska Ice (AK), Florida Celtics (FL), and Shining Star Sports (Black) (KY). Pool 17Q: South Florida Celtics (FG), South Jersey Ballers (MA), Synergy Sports (NC), and Orlando Knights (FL). Pool 17R: Zero Tolerance BB ORG (PR), Monmouth Power (NJ), Titans (FL), and Alabama Legacy (SE). Pool 17S: Cincinnati Royals White (OH), Mid State Magic Sports (NC), SW Florida Gold (FL), and Team Hoop Dreams UK (IT). Pool 17T: Alabama Select (SE), Dream Chasers Athletics (FL), Gulf Coast Stars (GU), and Team Florida Black (FL).

 

Friday July 19th (Pool Play)

 

BABC JR

71

Treasure Coast Flight

38

Squires Richmond

67

E1T1 Polk

27

Maine Athletic Club

61

Georgia Wizards-Red

51

West Virginia Wildcats

64

Euro Elite Ballers

58

Georgia Ballers White

73

Team Impact

64

Georgia Stars Select KI

65

Old Gold Dream Team

55

Maryland 3-D

45

Florida Unite

38

Nike Team Florida South

83

London Warriors

38

Charlotte Nets

59

Northern Kentucky Jazz

54

Team Heat

45

Marylands Finest 17U

40

Florida Comets

54

GA Wizards-White

45

Hoop Mixtape

70

Southeast GA Elite Black

36

Central Florida Titans

54

Southern Tier Basketball

45

South Florida Patriots

50

Wings NWA Select

39

NJ Roadrunners S

72

Florida Tarheels

48

FCI Warriors

89

Charleston Playmakers

62

Shining Star Sports (White)

58

Georgia Stars Select- RD

47

Brevard Elite Jax

52

Metro Boston 17s

43

South Jersey Select

85

The Unit

67

Charlotte Storm

65

GA Ballers Purple

35

Florida Elite Black

72

The Unit

44

NJ Blaze-17U Rondo

59

Team IL. Hawks

46

Orlando Knights

65

South Florida Celtics

62

South Jersey Ballers

67

Synergy Sports

46

Prem Sports Playmakers

won

Team Work 15U

lost

Florida Tarheels-Lubin

70

MYCW

37

Team Hoop Dreams UK

58

Cincinnati Royals White

54

Mid State Magic Sports

83

SW Florida Gold

59

Franklin Program

68

T Toronto.Triple Balance

67

Boston Warriors Blue

60

EYSF Panthers

57

Shining Star Sports (Black)

53

DWBA Rising Heels Elite

52

Florida Celtics

50

Alaska Ice

47

Florida Elite Black

64

NJ Blaze-17U Rondo

36

Team IL. Hawks

50

The Unit

26

Team Florida Black

67

Alabama Select

57

Gulf Coast Stars

66

Dream Chasers Athletics

51

Alabama Legacy

62

Zero Tolerance BB ORG

43

Titans

48

Monmouth Power

45

Team Work 17U 2013

65

Charlotte Reign

40

Team Jersey Elite

69

Orlando Rockets

53

 

Saturday July 20th (Pool Play)

 

Old Gold Dream Team

58

Florida Unite

55

Maryland 3-D

60

Georgia Stars Select KI

51

BABC JR

57

Wings NWA Select

32

Treasure Coast Flight

63

South Florida Patriots

58

Marylands Finest 17U

68

Florida Comets

51

Team Heat

48

GA Wizards-White

41

Team Vigilance

70

Martin Bros. Legacy

62

Brampton Warriors

62

Jax Hawks 17

43

Prem Sports Playmakers

81

MYCW

72

Florida Tarheels-Lubin

53

Team Work 15U

48

Charlotte Nets

76

Nike Team Florida South

60

Northern Kentucky Jazz

46

London Warriors

33

NJ Roadrunners S

64

Charleston Playmakers

38

FCI Warriors

77

Florida Tarheels

32

Hoop Mixtape

60

Central Florida Titans

57

Southeast GA Elite Black

50

Southern Tier Basketball

49

Florida Elite Black

62

Team IL. Hawks

49

NJ Blaze-17U Rondo

66

The Unit

48

Zero Tolerance BB ORG

60

Titans

59

Alabama Legacy

68

Monmouth Power

62

Cincinnati Royals White

54

SW Florida Gold

42

Mid State Magic Sports

66

Team Hoop Dreams UK

45

West Virginia Wildcats

62

Georgia Ballers White

59

Team Impact

63

Euro Elite Ballers

51

Brevard Elite Jax

87

Georgia Stars Select- RD

80

Metro Boston 17s

82

Shining Star Sports (White)

61

South Jersey Select

90

GA Ballers Purple

51

Charlotte Storm

78

The Unit

70

Team Work 17U 2013

82

Orlando Rockets

41

Team Jersey Elite

66

Charlotte Reign

43

DWBA Rising Heels Elite

83

Florida Celtics

78

Shining Star Sports (Black)

60

Alaska Ice

32

Alabama Select

67

Gulf Coast Stars

60

Team Florida Black

63

Dream Chasers Athletics

22

Squires Richmond

79

Maine Athletic Club

52

Georgia Wizards-Red

86

E1T1 Polk

64

EYSF Panthers

69

Franklin Program

51

Boston Warriors Blue

70

T Toronto/Triple Balance

59

South Florida Celtics

72

Synergy Sports

59

South Jersey Ballers

64

Orlando Knights

30

NJ Roadrunners

74

FCI Warriors

68

Florida Tarheels

76

Charleston Playmakers

42

DWBA Rising Heels Elite

61

Alaska Ice

30

Shining Star Sports (Black)

60

Florida Celtics

47

West Virginia Wildcats

61

Team Impact

54

Georgia Ballers White

75

Euro Elite Ballers

66

Old Gold Dream team

51

Maryland 3-D

48

Brampton Warriors

72

Martin Bros. Legacy

69

Team Vigilance

75

Jax Hawks 17

57

Team Work 17U 2013

57

Team Jersey Elite

47

Charlotte Reign

71

Orlando Rockets

40

BABC JR

65

South Florida Patriots

36

Treasure Coast Flight

73

Wings NWA Select

62

Georgia Stars Select KI

63

Florida Unite

53

Marylands Finest 17U

63

GA Wizards-White

55

Team Heat

62

Florida Comets

57

South Jersey Select

60

Charlotte Storm

56

The Unit

80

GA Ballers Purple

58

Florida Tarheels-Lubin

69

Prem Sports Playmakers

62

Team Work 15U

66

MYCW

45

Squires Richmond

64

Georgia Wizards-Red

59

Maine Athletic Club

48

E1T1 Polk

47

Nike Team Florida South

55

Northern Kentucky Jazz

33

Shining Star Sports (White)

59

Brevard Elite Jax

57

Georgia Stars Select-RD

50

Metro Boston 17s

49

Hoop Mixtape

59

Southern Tier Basketball

56

Southeast GA Elite Black

76

Central Florida Titans

62

Charlotte Nets

100

London Warriors

56

Boston Warriors Blue

71

Franklin Program

53

EYSF Panthers

67

T Toronto/Triple Balance

49

South Jersey Ballers

61

South Florida Celtics

45

Synergy Sports

54

Orlando Knights

48

Monmouth Power

62

Zero Tolerance BB ORG

37

Alabama Legacy

66

Titans

60

Mid State Magic Sports

87

Cincinnati Royals White

69

Team Hoop Dreams UK

52

SW Florida Gold

49

Alabama Select

55

Dream Chasers Athletics

38

Gulf Coast Stars

65

Team Florida Black

64

 

Sunday July 21st (Tournament Play)

 

Copper Bracket

 

Synergy Sports

60

Alaska Ice

54

T Toronto/Triple Balance

81

Dream Chasers Athletics

16

London Warriors

44

Orlando Rockets

34

Metro Boston 17s

70

GA Ballers Purple

48

The Unit

56

Zero Tolerance BB ORG

52

SW Florida Gold

49

MYCW

45

GA Wizards-White

69

Southern Tier Basketball

54

Jax Hawks 17

55

Charleston Playmakers

47

Synergy Sports

66

E1T1 Polk

36

T Toronto/Triple Balance

66

Wings NWA Select

52

Euro Elite Ballers

66

The Unit

46

Florida Unite

54

SW Florida Gold

38

 

Bronze Bracket

 

Florida Celtics

65

Orlando Knights

63

Gulf Coast Stars

52

Franklin Program

41

Georgia Stars Select-RD

57

The Unit

55

Northern Kentucky Jazz

72

Charlotte Reign

45

Titans

68

Team IL. Hawks

60

Central Florida Titans

73

Florida Comets

43

Team Work 15U

82

Cincinnati Royals White

60

Martin Bros. Legacy

94

Florida Tarheels

53

Georgia Wizards-Red

95

Florida Celtics

69

South Florida Patriots

58

Gulf Coast Stars

46

Team Impact

54

Titans

52

Team Work 15U

74

Old Gold Dream Team

52

 

Silver Bracket

 

South Florida Celtics

58

DWBA Rising Heels Elite

53

EYSF Panthers

56

Alabama Select

54

NJ Blaze-17U Rondo

52

Monmouth Power

33

Team Hoop Dreams UK

60

Prem Sports Playmakers

55

Maine Athletic Club

62

South Florida Celtics

55

Brevard Elite Jax

79

Charlotte Storm

52

EYSF Panthers

73

Treasure Coast Flight

70

Team Jersey Elite

49

Nike Team Florida South

39

NJ Blaze-17U Rondo

82

Georgia Ballers White

68

Marylands Finest 17U

61

Southeast GA Elite Black

53

Georgia Stars Select KI

69

Team Hoop Dreams UK

47

 

Gold Bracket

 

Shining Star Sports (Black)

54

South Jersey Ballers

45

Boston Warriors Blue

77

Team Florida Black

43

Florida Elite Black

66

Albama Legacy

40

Florida Tarheels-Lubin

62

Mid State Magic Sports

54

Squires Richmond

57

Shining Star Sports (Black)

49

South Jersey Select

60

Shining Star Sports (White)

53

BABC JR

57

Boston Warriors Blue

38

Team Work 17U 2013

68

Charlotte Nets

54

Florida Elite Black

81

West Virginia Wildcats

75

Hoop Mixtape

49

Team Heat

42

Maryland 3-D

65

Florida Tarheels-Lubin

47

Brampton Warriors

60

NJ Roadrunners

55

 

Monday July 22nd (Tournament Play)

 

Copper Bracket

 

Synergy Sports

54

Metro Boston 17s

50

Quarterfinal

T Toronto/Triple Balance

54

London Warriors

38

Quarterfinal

GA Wizards-White

59

Euro Elite Ballers

51

Quarterfinal

Florida Unite

47

Jax Hawks 17

34

Quarterfinal

T Toronto/Triple Balance

55

Synergy Sports

44

Semifinal

Florida Unite

48

GA Wizards-White

45

Semifinal

 

Bronze Bracket

 

Georgia Stars Select-RD

64

Georgia Wizards-Red

56

Quarterfinal

South Florida Patriots

56

Northern Kentucky Jazz

54

Quarterfinal

Team Impact

70

Central Florida Titans

65

Quarterfinal

Martin Bros. Legacy

75

Team Work 15U

52

Quarterfinal

Georgia Stars Select-RD

60

South Florida Patriots

50

Semifinal

Martin Bros. Legacy

66

Team Impact

54

Semifinal

 

Silver Bracket

 

Maine Athletic Club

72

Brevard Elite Jax

68

Quarterfinal

Team Jersey Elite

72

EYSF Panthers

57

Quarterfinal

Marylands Finest 17U

56

NJ Blaze-17U Rondo

48

Quarterfinal

Georgia Stars Select KI

86

Team Vigilance

83

Quarterfinal

Maine Athletic Club

56

Team Jersey Elite

50

Semifinal

Marylands Finest 17U

66

Georgia Stars Select KI

62

Semifinal

 

Gold Bracket

 

Squires Richmond

61

South Jersey Select

47

Quarterfinal

Team Work 17U 2013

57

BABC JR

52

Quarterfinal

Florida Elite Black

66

Hoop Mixtape

65

Quarterfinal

Brampton Warriors

68

Maryland 3-D

61

Quarterfinal

Squires Richmond

55

Team Work 17U 2013

49

Semifinal

Florida Elite Black

70

Brampton Warriors

65

Semifinal

 

Tuesday July 23rd (Tournament Play)

 

Copper Bracket

 

T Toronto/Triple Balance

33

Florida Unite

26

Championship

 

Bronze Bracket

 

Martin Bros. Legacy

71

Georgia Stars Select- RD

51

Championship

 

Silver Bracket

 

Maine Athletic Club

52

Marylands Finest 17U

47

Championship

 

Gold Bracket

 

Squires Richmond

49

Florida Elite Black

46

Championship

 

Congratulations to all the bracket champions and to the AAU personnel for putting on another top quality event. Please visit their comprehensive website for all the schedules and scores of all their championship events.