2013SS09

 

 

AAU Boys Basketball

9th Grade

Super Showcase

ESPN Wide World Of Sports complex

Orlando, FL

July 16-20, 2013

 

2013 by Ron Harrison

 

 

 

There were seventy two teams entered in this division placed into eighteen pools as follows: Pool 9A: Squires Richmond BB 15U (VA), E1T1 Flash (FG), Boston Warriors 15U (NE), and Deltona Tarheels (FL). Pool 9B: Miami City Ballers (FG), Illinois Crush (CE), YAAACE (IT), and LBF Stars (FL). Pool 9C: So. Stampede 15U Blue (GA), Philly Triple Threat (MA), Nike Team Florida 2016 (FL), and Florida Bulls (FG). Pool 9D: Hoop Dreams (KY), Atlanta Celtics (GA), T.U.P. Elite Souldiers (FL), and South Carolina Elite (SC). Pool 9E: CP3 All-Stars (NC), Gamespeed Nation (FL), Brampton Warriors Elite (IT), and Team Forrest (GA). Pool 9F: BB University 15 Black (GU), Team Georgia Elite Gold (GA), TNBA South (FL), and NC Redstorm (NC). Pool 9G: Greenville Tarheels (SC), GC Blue Chips-Humble (GU), Gold Coast/Team Miami A (FG), and Cherokee Flight (NC). Pool 9H: Team Work 15U 2013 (OH), Durham Hurricanes (NC), Lake Worth Pride (FG), and LA Select-Team Millsap (SO). Pool 9I: CIA Bounce (IT), Southern Phenoms 15U (SO), FBCG Dynamic Disciples (PV), and VBC (NE). Pool 9J: Nashville Stallions (SE), Ohio Elite (OH), Nova Heat (PV), and Team Power (2016) ((GA). Pool 9K: DC Blue Devils-NH (NE), Team Nola (SO), East Coast Thunder (FL), and Ohio Prep (OH). Pool 9L: CM3 Sports Lightning (MP), T. Toronto/Triple Balance (IT), Manatee PAL (FL), and Georgia Stars Elite (GA). Pool 9M: Team NLP 15UMM (CE), Spectrum 9th (VA), Team Pitbull (FG), and Charleston Playmakers (SC). Pool 9N: Arkansas Wings 15U NWA (AR), MABC Bengals Elite (NE), LaGrange Warriors (GA), and Broward Storm BB Assoc. (FG). Pool 9O: Wellington Wolves Gold (FG), Mid-Jersey Heat (MA), Atlanta Select Silver (GA), and Triple Threat Heat 2016 (FL). Pool 9P: King James Shooting Stars (LE), Team Ontario (IT), Central FL Tarheels (FL), and MC Warriors (SE). Pool 9Q: CT Elite (CT), Score Sports Acad-Brazil (IT), G-Town Hardknocks BB (PV), and Nike Team Florida South 9 (FL), and Pool 9R: ME Elite BB Club (MEBC) (NE), Taylored Athletes Dyn., Central city Soldiers (FL), and Garner Road-West (NC).

 

Wednesday July 17th (Pool Play)

 

Squires Richmond BB 15U

63

Deltona Tarheels

58

E1T1 Flash

69

Boston Warriors 15U

56

YAAACE

74

Illinois Crush

33

Florida Bulls

59

So. Stampede 15U Blue

52

Nike Team Florida 2016

74

Philly Triple Threat

45

Greenville Tarheels

69

Cherokee Flight

67

Gold Coast/Team Miami A

60

GC Blue Chips-Humble

44

Team Power (2016)

78

Nashville Stallions

18

Ohio Elite

47

Nova Heat

39

Team Forrest

70

CP3 All-Stars

54

Brampton Warriors Elite

51

Gamespeed Nation

26

BB University15 Black

50

NC Redstorm

47

Team Georgia Elite Gold

108

TNBA South

51

DC Blue Devils-NH

68

Ohio Prep

39

Team Nola

70

East Coast Thunder

29

Georgia Stars Elite

55

CM3 Sports Lightning

42

T. Toronto/Triple Balance

55

Manatee PAL

41

Team NLP 15U MM

60

Charleston Playmakers

52

Spectrum 9th

63

Team Pitbull

53

Arkansas Wings 15U NWA

44

Broward Storm BB Assoc

43

LaGrange Warriors

72

MABC Bengals Elite

69

King James Shooting Stars

75

MC Warriors

33

Team Ontario

66

Central FL Tarheels

36

Nike Team Florida South 9

81

CT Elite

54

G-Town Hardknocks BB

73

Score Sports Acad-Brazil

43

South Carolina Elite

69

Hoop Dreams

67

T.U.P. Elite Souldiers

57

Atlanta Celtics

51

LA Select Team Millsap

60

Team Work 15U 2013

57

Durham Hurricanes

74

Lake Worth Pride

70

Garner Road-West

77

ME Elite BB Club (MEBC)

41

Taylored Athletes Dyn

65

Central City Soldiers

40

Squires Richmond BB 15U

61

Boston Warriors 15U

40

CIA Bounce

70

VBC

37

Southern Phenoms 15U

76

FBCG Dynamic Disciples

60

CM3 Sports Lightning

53

Manatee PA

43

Georgia Stars Elite

54

T. Toronto/Triple Balance

36

Wellington Wolves Gold

62

Triple Threat Heat 2016

59

Atlanta Select Silver

79

Mid-Jersey Heat

66

E1T1 Flash

76

Deltona Tarheels

44

Nike Team Florida 2016

84

So. Stampede 15U Blue

62

G-Town Hardknocks BB

72

CT Elite

39

Nike Team Florida South 9

73

Score Sports Acad-Brazil

47

Illinois Crush

70

LBF Stars

58

Philly Triple Threat

52

Florida Bulls

41

CP3 All-Stars

63

Brampton Warriors Elite

56

BB University 15 Black

60

TNBA South

31

Team Georgia Elite Gold

73

NC Redstorm

57

Nova Heat

63

Nashville Stallions

25

Team Power (2016)

67

Ohio Elite

53

Greenville Tarheels

57

Gold Coast/Team Miami A

47

Cherokee Flight

49

GC Blue Chips-Humble

45

DC Blue Devils-NH

79

East Coast Thunder

24

Ohio Prep

55

Team Nola

43

Team NLP 15U MM

52

Team Pitbull

44

Spectrum 9th

65

Charleston Playmakers

46

Central City Soldiers

56

ME Elite BB Club (MEBC)

43

Garner Road-West

71

Taylored Athletes Dyn

57

LBF Stars

54

Miami City Ballers

42

YAAACE

72

Miami City Ballers

24

Hoop Dreams

66

T.U.P. Elite Souldiers

31

South Carolina Elite

64

Atlanta Celtics

55

Gamespeed Nation

65

Team Forrest

38

Team Work 15U 2013

66

Lake Worth Pride

50

LA Select-Team Millsap

51

Durham Hurricanes

47

CIA Bounce

68

FBCG Dynamic Disciples

54

Southern Phenoms 15U

61

VBC

39

LaGrange Warriors

65

Arkansas Wings 15U NWA

61

Broward Storm BB Assoc

54

MABC Bengals Elite

42

Triple Threat Heat 2016

67

Mid-Jersey Heat

49

Wellington Wolves Gold

79

Atlanta Select Silver

45

King James Shooting Stars

61

Central FL Tarheels

15

MC Warriors

77

Team Ontario

57

 

Thursday July 18th

 

Pool Play

 

Team Work 15U 2013

61

Durham Hurricanes

44

LA Select-Team Millsap

60

Lake Worth Pride

55

Southern Phenoms 15U

62

CIA Bounce

56

FBCG Dynamic Disciples

69

VBC

33

King James Shooting Stars

58

Team Ontario

23

MC Warriors

81

Central FL Tarheels

50

CT Elite

57

Score Sports Acad-Brazil

53

Nike Team Florida South 9

70

G-Town Hardknocks BB

53

CP3 All-Stars

73

Gamespeed Nation

33

Team Forrest

49

Brampton Warriors Elite

32

Wellington Wolves Gold

75

Mid-Jersey Heat

50

Triple Threat Heat 2016

67

Atlanta Select Silver

58

Taylored Athletes Dyn

67

ME Elite BB Club (MEBC)

62

Garner Road-West

60

Central City Soldiers

47

Hoop Dreams

79

Atlanta Celtics

50

T.U.P. Elite Souldiers

58

South Carolina Elite

46

Greenville Tarheels

38

GC Blue Chips-Humble

35

Cherokee Flight

98

Gold Coast/Team Miami A

82

T. Toronto/Triple Balance

43

CM3 Sports Lightning

42

Georgia Stars Elite

71

Manatee PAL

26

Team NLP 15U MM

56

Spectrum 9th

51

Team Pitbull

72

Charleston Playmakers

52

E1T1 Flash

56

Squires Richmond BB 15U

42

Boston Warriors 15U

60

Deltona Tarheels

51

Miami City Ballers

76

Illinois Crush

74

YAAACE

66

LBF Stars

33

Philly Triple Threat

75

So. Stampede 15U Blue

44

Nike Team Florida 2016

83

Florida Bulls

67

Team Georgia Elite Gold

54

BB University 15 Black

33

NC Redstorm

74

TNBA South

26

Ohio Elite

54

Nashville Stallions

16

Team Power (2016)

67

Nova Heat

54

DC Blue Devils-NH

63

Team Nola

54

Ohio Prep

75

East Coast Thunder

43

MABC Bengals Elite

47

Arkansas Wings 15U NWA

40

LaGrange Warriors

52

Broward Storm BB Assoc

47

 

Tournament Play

 

Copper Bracket

 

Score Sports Acad-Brazil

52

Central FL Tarheels

31

ME Elite BB Club (MEBC)

83

Mid-Jersey Heat

70

Deltona Tarheels

57

Score Sports Acad-Brazil

47

Lake Worth Pride

64

VBC

46

Charleston Playmakers

47

Atlanta Celtics

42

Manatee PAL

43

Gamespeed Nation

40

Miami City Ballers

71

ME Elite BB Club (MEBC)

51

GC Blue Chips-Humble

81

Nashville Stallions

19

So. Stampede 15U Blue

47

Arkansas Wings 15U NWA

45

East Coast Thunder

58

TNBA South

55

 

Bronze Bracket

 

Team Ontario

67

CT Elite

24

Atlanta Select Silver

54

Central City Soldiers

48

Team Ontario

62

Boston Warriors 15U

50

FBCG Dynamic Disciples

65

Durham Hurricanes

62

South Carolina Elite

60

Team Pitbull

51

Brampton Warriors Elite

won

CM3 Sports Lightning

lost

LBF Stars

54

Atlanta Select Silver

52

Gold Coast/Team Miami A

58

Nova Heat

43

MABC Bengals Elite

72

Florida Bulls

59

NC Redstorm

61

Team Nola

48

 

Silver Bracket

 

G-town Hardknocks BB

71

MC Warriors

67

Triple Threat Heat 2016

62

Taylored Athletes Dyn

51

Squires Richmond BB 15U

67

G-Town Hardknocks BB

44

CIA Bounce

54

Team Work 15U 2013

50

Spectrum 9th

60

T.U.P. Elite Souldiers

59

CP3 All-Stars

82

T. Toronto/Triple Balance

50

Illinois Crush

58

Triple Threat Heat 2016

56

Cherokee Flight

74

Ohio Elite

67

Philly Triple Threat

50

Broward Storm BB Assoc

41

Ohio Prep

48

BB University 15 Black

47

 

Gold Bracket

 

King James Shooting Stars

73

Nike Team Florida South 9

33

Wellington Wolves Gold

77

Garner Road-West

64

King James Shooting Stars

62

E1T1 Flash

34

Southern Phenoms 15U

68

LA Select-Team Millsap

63

Hoop Dreams

39

Team NLP 15U MM

35

Team Forrest

49

Georgia Stars Elite

39

YAAACE

77

Wellington Wolves Gold

57

Greenville Tarheels

75

Team Power (2016)

67

Nike Team Florida 2016

84

LaGrange Warriors

62

Team Georgia Elite Gold

79

DC Blue Devils-NH

68

 

Friday July 19th (Tournament Play)

 

Copper Bracket

 

Deltona Tarheels

77

Lake Worth Pride

65

Quarterfinal

Manatee PAL

56

Charleston Playmakers

42

Quarterfinal

Miami City Ballers

48

GC Blue Chips-Humble

46

Quarterfinal

So. Stampede 15U Blue

77

East Coast Thunder

45

Quarterfinal

Manatee PAL

55

Deltona Tarheels

48

Semifinal

So. Stampede 15U Blue

56

Miami City Ballers

53

Semifinal

 

Bronze Bracket

 

FBCG Dynamic Disciples

91

Team Ontario

88

Quarterfinal

South Carolina Elite

56

Brampton Warriors Elite

55

Quarterfinal

Gold Coast/Team Miami A

56

LBF Stars

48

Quarterfinal

NC Redstorm

58

MABC Bengals Elite

52

Quarterfinal

South Carolina Elite

71

FBCG Dynamic Disciples

56

Semifinal

Gold Coast/Team Miami A

56

NC Redstorm

54

Semifinal

 

Silver Bracket

 

CIA Bounce

67

Squires Richmond BB 15U

42

Quarterfinal

CP3 All-Stars

79

Spectrum 9th

53

Quarterfinal

Cherokee Flight

89

Illinois Crush

66

Quarterfinal

Philly Triple Threat

66

Ohio Prep

53

Quarterfinal

CP3 All-Stars

66

CIA Bounce

51

Semifinal

Cherokee Flight

68

Philly Triple Threat

67

Semifinal

 

Gold Bracket

 

King James Shooting Stars

59

Southern Phenoms 15U

34

Quarterfinal

Team Forrest

66

Hoop Dreams

62

Quarterfinal

YAAACE

56

Greenville Tarheels

54

Quarterfinal

Nike Team Florida 2016

59

Team Georgia Elite Gold

53

Quarterfinal

King James Shooting Stars

45

Team Forrest

32

Semifinal

YAAACE

54

Team Florida 2016

44

Semifinal

 

Saturday July 20th (Tournament Play)

 

Copper Bracket

 

So. Stampede 15U Blue

62

Manatee PAL

60

Championship

 

Bronze Bracket

 

South Carolina Elite

67

Gold Coast/Team Miami A

58

Championship

 

Silver Bracket

 

CP3 All-Stars

87

Cherokee Flight

69

Championship

 

Gold Bracket

 

King James Shooting Stars

47

YAAACE

38

Championship

 

Congratulations to all the bracket winners and to the organizers and workers for another fine event. Please visit the very comprehensive AAU website for all the information on all their championship events.