Rick Bolus' High Potential Basketball Recruiting Service, Inc.
Girls ~ August 2012 Edition
Indiana's Top Prospects For 2012-13
NAME HT CLASS   POS    SCHOOL
Top 12
Taya Reimer 6-3 Sr CF Fishers Hamilton Southeastern
Stephanie Mavunga 6-3 Sr C-F Brownsburg
Andrijana Cvitkovic 6-3 Sr C-F Culver Academies
Bridget Perry 6-2 Sr 2G Indianapolis Roncalli
Maura Muensterman 5-11 Jr CF Evansville Mater Dei
Shelby Merder 6-3 Sr C Jasper
Khadijah Moore 5-11 Jr CF Elkhart Memorial
Rhagen Smith 6-2 Sr C-F Sullivan
Erica Moore 6-1 Jr C Fortville Mt. Vernon
Celeste Edwards 5-10 Sr 2G Indianapolis North Central
Ariana Simmons 5-11 Sr CF Ft. Wayne South
Brittani Rizzi 5-7 Jr CG Bedford North Lawrence
Top Sleeper
Dakota Weatherford 5-6 Sr PG Arcadia Hamilton Heights
Second 12
Nicole Anderson 6-1 Sr F-C Terre Haute North
Lindsay Baker 5-11 Sr 2G Warsaw
Kelsi Byrd 5-9 Sr SM Crawfordsville N Montgomery
Ally Lehman 5-10 Sr 2G Trafalgar Indian Creek
Jessica Pongonis 6-0 Sr CF Fishers Hamilton Southeastern
Mikale Rogers 6-3 Sr C Indianapolis Lawrence North
Keanna Gary 6-1 Sr F-C Leo
Haley Richardson 6-3 Sr C-F Ligonier West Noble
Kenzie Gustin 5-11 Sr CF Pendleton Pendleton Hts.
Jill Morrison 5-9 Sr CG Winchester
Katie Curtis 5-6 Sr PG Lebanon
Caitlyn Tolen 5-11 Sr 2G Oxford Benton Central
The Second 25
(Listed alphabetically)
Jenn Anderson 6-3 Sr C Westfield
Caroline Buhr 6-1 Jr WF Mishawaka Penn
Allyson Bunch 5-10 Jr CF Columbus East
Ashley Campbell 5-5 Jr PG Hamlet Oregon-Davis
Mackenzie Campbell 5-8 Jr CF Rushville
Keshyana Cooper 6-0 Sr C Michigan City
Sarah Dickey 5-9 Sr CF Montezuma Riverton Parke
Bailey Dreiman 5-9 Jr PG Vincennes Rivet
Jasmine Falcon 6-1 Sr C-F Indianapolis North Central
Bailey Farley 5-10 Sr WF Ft. Wayne Canterbury
Devon Ferguson 5-8 Jr PG Fishers
Brett Green 5-10 Sr CG Mooresville
Kyleigh Hampton 6-1 Jr C Wabash
Tierra Huntsman 5-7 Sr CG Connersville
Whitney Jennings 5-5 Jr PG Logansport
Kacie Juday 5-8 Jr PG Tipton
Darby Maggard 5-5 So PG Ft. Wayne Canterbury
Shelby Parmer 5-5 Jr PG Franklin
Liz Pedigo 5-8 Sr CG Indianapolis Franklin Central
Haley Rinehart 5-6 Sr GG Angola
Sasha Robinson 6-0 Sr C-F Nashville Brown Co.
Meredith Shipman 5-11 Sr 2G Ft. Wayne Snider
Jenna Sullivan 6-2 Sr C Chalmers Frontier
Shai Warfield 5-10 Sr SM Bloomington North
Lauren Whitlatch 5-11 Jr C-F Bloomington South
Second Sleeper
Danielle Cuttino 6-3 Jr C-F Indianapolis Ben Davis
The Third 25
(Listed alphabetically)
Emily Bley 5-7 Sr CG Ft. Wayne Homestead
Niki Bruno 6-0 Sr C Floyds Knobs Floyd Central
Olivia Carlton 5-8 Sr 2G Mishawaka Penn
Kaylee Clemens 5-6 Jr CG Straughn Tri
Cassidy Deno 6-0 Sr C-F Oxford Benton Central
Kindell Fincher 5-10 Jr WF Ft. Wayne Canterbury
Tayler Goodall 5-9 Jr 2G Columbus North
McKenzie Hayes 6-0 Sr C Tell City
Caelan Jones 5-4 Sr PG Sullivan
Anastacia Kirby 5-11 Sr CF Kokomo
Kellie Kirkhoff 5-5 Jr PG Indianapolis Roncalli
Taylor Lutz 5-8 Sr PG Mishawaka Penn
Tiara Murphy 5-5 So PG South Bend Washington
Allison Nash 5-9 Jr 2G Indianapolis Speedway
Ana Owens 5-7 Jr CG Indianapolis Lawrence North
Taylor Parmley 5-10 Jr CF Mishawaka
Ali Patberg 5-9 So PG Columbus North
Blayr Poston 5-8 Sr CG Cedar Lake Hanover Central
Kelsey Ratliff 5-10 Sr CF Greenwood
Zuriel Sanders 5-11 So CF Newburgh Castle
Tori Schickel 6-1 So C Evansville Mater Dei
Darien Thompson 5-5 Sr PG Anderson
Maddison Ubelhor 5-8 So 2G Jasper
Brittany Ward 6-1 So WF Indianapolis Pike
Destiny Washington 6-0 Jr C-F Fishers
Third Sleeper
Lauren McBryar 5-6 Fr PG Mooresville
The Fourth 25
(Listed alphabetically)
Michelle Adenly 5-10 Sr CF South Bend Clay
Paige Anderson 5-8 Sr 2G Greenwood Center Grove
Jessica Bell 5-10 Sr CF St. John Lake Central
Katlyn Bobos 5-8 Sr WF Lowell
Tasia Brewer 5-11 Sr WF Terre Haute South
Kayla Brown 6-0 Jr CG Westfield
Allison Butler 5-5 Jr 2G Ft. Wayne Luers
Jameka Collins 5-5 Sr CG Michigan City
Tia Garnett 5-8 Sr WF Elkhart Central
Brianna Gillaspy 5-6 Sr PG Seymour
Jaclyn Heath 5-3 Jr PG LaPorte
Rachel Houck 5-6 Sr 2G Fortville Mt. Vernon
Olivia Hunt 6-4 Jr C Newburgh Castle
Rachel Jennings 5-8 Sr 2G Logansport
Amber Jones 6-0 Sr PF Indianapolis Ben Davis
Monica Jones 5-7 Sr CG Elkhart Memorial
Mackenzie Kreutz 5-9 Sr CF Lowell
Nicki Monahan 5-8 Sr CG Portage
Taloni Reese 5-7 Jr 2G South Bend Adams
Haley Schrock 5-9 Sr CF Middlebury Northridge
Madison Schrock 5-8 Sr CG Middlebury Northridge
Aleah Swary 5-10 Jr CF Ft. Wayne Northrop
Annie Thomas 5-4 Jr PG Shelbyville Southwestern
Katie Wampler 6-1 Sr CF Scottsburg
Bria Wright 5-9 Sr CG Indianapolis Southport
Fourth Sleeper
Courtney Smith 5-8 Jr CF Ft. Wayne Concordia Lutheran
Best of the Rest
(Listed alphabetically and *denotes top 10)
Hannah Adams 6-0 Sr CF Fountain City Northeastern
Sammi Adams 5-7 Sr 2G Griffith
Dzejna Ahmetovic 6-0 Jr C Berne South Adams
Jenna Allen 6-2 So C Bedford Bedford North Lawrence
Shana Anderson 5-9 Sr WF Bourbon Triton
Hattie Andrews 6-3 Sr C Hammond Gavit
* Jessica Avarone 5-9 Jr 2G Hamlet Oregon-Davis
Katie Barnard 5-10 Sr C Mishawaka Marian
Courtney Barnes 5-4 Sr CG Linton
Bailey Baumer 5-9 Jr WF Batesville
* Kaylee Bennett 5-11 Sr SM Brownstown Central
Jenae Blackburn 5-5 Sr CG Monroe Adams Central
Brianna Blackwell 5-8 Jr CG Whiting
Rachel Boesing 5-11 Sr C New Albany Christian Acadeny
Mackenzie Boles 5-10 Jr CF Lapel
Rachel Breitwieser 5-11 Jr C Dubois North Dubois
Bailey Briggs 5-4 Sr CG Denver North Miami
Becca Burchette 5-5 Sr CG Gas City Mississinewa
Justice Burden 5-11 So PF Charlestown
Abbey Buroker 5-10 Sr CF Indianapolis Park Tudor
Hannah Cain 5-9 Sr SM Madison
Madison Carroll 5-8 Sr CF Monroe Adams Central
Jenn Castor 5-11 Sr C Wolcott Tri-County
Emily Clayton 5-8 Jr 2G Sellersburg Silver Creek
Olivia Crozier 6-0 So C Madison
Brandi Dawson 5-7 Jr WF Garrett
Kendyl Dearing 5-8 Sr PG Huntingburg Southridge
Lauren DeSutter 5-6 Sr CG Lizton Tri-West
Emily Dienhart 5-8 Jr 2G Lafayette Central Catholic
Sammy Dillman 5-5 Jr PG Bedford Bedford North Lawrence
Kaitlin Dobbins 5-10 Jr PF Lapel
Nicole Dodd 5-11 Sr SM Dubois North Dubois
Bailey Dreiman 5-4 Jr PG Vincennes Rivet
Maddy Dyer 5-5 Sr CG Switz City White River Valley
Vailey Eberhard 5-7 Jr WF Ft. Branch Gibson Southern
Gina Eisenhut 5-11 Sr CF Bluffton
Hannah Elkins 5-8 Sr F Medora
Sydney Eltzroth 5-5 Sr 2G Wasbash Northfield
Tashawna Esco 5-5 Sr CG Indianapolis Shortridge
Kayla Flack 5-6 Sr WF North Manchester Manchester
Jordann Frasure 5-5 Sr PG North Judson
Kayla Giger 6-0 Jr C-F Indianapolis Brebeuf
Ashley Graves 6-1 Sr C Leopold Perry Central
Kati Gregory 5-10 Sr WF Indianapolis Speedway
Kerri Guffey 5-8 Sr WF Marion Eastbrook
Taylor Guse 5-6 Sr 2G Lacrosse
Maria Gugliotta 6-1 Jr C Bicknell North Knox
Shelby Haggard 5-6 Sr CG Crawfordsville
Mikah Hemmings 5-5 Jr CG Cannelton
Lacey Hendress 5-5 Sr 2G Monon North White
Kaitlynn Henning 5-7 So PG Charlestown
Lyndsey Hope 5-7 Sr 2G Frankton
Jenna Hountz 5-5 Sr 2G Brookville East Central
Ally Hunsinger 5-9 Jr WF Washington
Anna Imhoff 5-10 Jr 2G Indianapolis Brebeuf
Kaelin James 5-6 Sr PG Sellersburg Rock Creek
Anne'ka Jones 5-5 Sr PG Indianapolis Cardinal Ritter
Madison Kaiser 5-9 So SM Floyds Knobs Floyd Central
Riley Kaiser 5-9 Jr SM Floyds Knobs Floyd Central
* Shanna Kelly 5-6 Sr PG Alexandria
Kelsey Key 5-8 Sr 2G Frankton
KiLee Knafel 5-9 Sr WF Syracuse Wawasee
Jenna Knepp 5-6 Jr CG Montgomery Barr Reeve
Madison Knieper 5-5 Sr PG Monrovia
Katie Kohlmorgen 5-9 Sr 2G Fairmount Madison-Grant
Ashley Lambert 5-0 Jr PG Medora
Kendra Lambert 5-7 Jr CF Ramsey North Harrison
Jessie LeBeau 5-3 Sr PG Wolcott Tri-County
Jennifer Lee 5-7 Sr WF Rockville
Dena Lewis 5-5 Sr PG Indianapolis Shortridge
Janisha Lindsey 5-4 Sr PG Evansville Bosse
Mikala Lomax 5-9 Sr CF Columbus East
Citiali Lopez 5-5 Jr PG Whiting
Jessica Mace 5-6 Sr 2G Muncie Cowan
* Tanner Marcum 5-6 Sr CG New Albany
Darby Martin 5-10 Sr F Cayuga North Vermillion
Haley Martin 6-0 Jr C Waterloo Dekalb
Brook Mathena 5-7 Sr CG Trafalgar Indian Creek
Morgan Matthews 5-5 Sr WF New Harmony
Dominique McBryde 6-1 So PF Bedford North Lawrence
Alisha McIntosh 5-0 Jr PG Hamlet Oregon-Davis
Sydnie McKinley 5-6 Sr PG Hanover Southwestern
Jenna Meyer 6-0 Sr C Greensburg North Decatur
Julia Miller 6-0 Jr C-F Greensburg South Decatur
* Kelsey Miller 5-7 Jr PG Elizabeth South Central
Samantha Miller 5-9 Sr 2G Greensburg South Decatur
Ashley Mitton 5-10 Jr C Attica
Taryn Moore 5-9 Sr 2G Charlestown
Toni Murphy 5-5 Sr CG Michigan City
Bethany Neeley 5-7 Sr CG Greentown Eastern
Brittany Neeley 5-7 Sr CG Greentown Eastern
Kennedy Nelson 6-3 Sr C Paoli
Morgan Olson 5-10 Jr CF Nappanee Northwood
Natalie Orr 5-7 Jr PG Indianapolis Park Tudor
Brittany Osborne 5-8 Jr CG Union City
Jami Patterson 5-2 Sr PG Argos
Courtney Perkins 5-6 Sr 2G Mitchell
Jenee Peterson 5-7 Jr PG Indianapolis Shortridge
Kelsie Peterson 5-6 Jr CG Ligonier West Noble
Kelsey Pilant 6-2 Sr C Jasonville Shakamak
Cadie Povaleri 5-8 Sr SM Madison
Burgundy Price 5-6 Jr WF Woodburn Woodlan
Kayla Purichia 5-6 Sr 2G Indianapolis Cardinal Ritter
Amber Redlinger 6-0 Sr CF Plymouth
Kayla Pruitt 5-10 Jr WF Indianapolis Manual
Peyton Quinn 5-6 Sr SM Alexandria
Kaitlin Ragan 5-3 Sr PG Flora Carroll
Sidney Reed 5-7 Jr WF Wabash Northfield
Caroline Ricks 5-9 Jr F New Washington
Katie Ridenour 5-6 Jr 2G Columbus East
Rachel Rinehart 5-7 Sr CG Angola
Jamie Roberts 5-4 Sr CG Daleville
* Jillian Romero 5-10 Jr PG Scottsburg
Jill Rosenbaum 5-10 Jr C-F Union Mills South Central
Shelby Ross 5-6 Sr PG Milan
Alanna Roswarski 5-8 Sr 2G Lafayette Central Catholic
Marie Rothrock 5-8 Jr WF Corydon Central
Paige Rust 5-9 Sr SM Evansville Reitz
Brandyce Sallee 5-8 Sr CG Clayton Cascade
Shelbi Samsil 5-4 Sr PG Orleans
Kriston Sarver 5-4 Sr CG New Washington
Victoria Schaefer 5-8 Sr 2G Huntingburg Southridge
* Kelsi Scott 5-11 So C Sellersburg Silver Creek
Savanna Sears 5-7 Jr SM Sheridan
Sophia Sears 5-8 Sr PG Paoli
Oda Shackelford 6-1 Jr C Shelbyville Southwestern
Kayla Shaffer 5-8 Jr WF Culver Community
Stephanie Shorter 5-9 Jr C-F Winamac
* Quin Shoultz 5-10 Sr WF Columbus North
Chelsey Skipton 5-8 Sr 2G Shelbyville
Kelsey Smith 5-6 Jr 2G Scottsburg
Ashlynn Spahn 5-3 Jr 2G Evansville Mater Dei
* Shelby Springer 5-5 Jr CG Campbellsburg West Washington
Jennifer Stinson 5-10 Sr 2G Edinburgh
Lindsey Stoy 5-11 Sr CF Hamilton
Theresa Strong 5-9 Sr PF Gary Calumet
Tera Sturgill 5-10 Sr PF Morristown
Aimee Swihart 5-3 Sr PG Goshen
Natalie Thorne 6-1 Sr C Goshen Bethany Christian
Laura Tonner 5-10 Sr CF Rensselaer Central
Ariel Trible 5-9 Sr F Lynnville Tecumseh
Taylor Turchi 5-7 Sr 2G Cayuga North Vermillion
Haley Vogen 6-0 Jr C Jeffersonville
Kiley Walters 5-5 Jr CG Arcadia Hamilton Heights
Ryleigh Waltz 5-10 Sr CF Liberty Union County
Hannah Weber 5-4 Sr PG Michigan City Marquette Catholic
Sarah White 5-4 Sr PG Wabash Southwood
Kaley Wilkerson 6-2 Sr CG Brownstown Central
Demonte Wilder 5-4 Sr SM Gary 21st Century
Taylor Wilson 5-7 Sr CG Ossian Norwell
Hunter Wise 6-3 Sr C Fairmount Madison-Grant
Madison Worman 5-6 Sr 2G New Harmony
Paige Yando 5-8 Sr CF Montezuma Riverton Parke
Christina Ziegler 6-1 Jr C Loogootee
Emilie Ziese 6-0 Sr C Rensselaer Central
PREPHOOPS Note:  These Rankings are provided by Rick Bolus who may be reached at bolus@insightbb.com
Rick Bolus player rankings are based on college potential and are a result of personal observations along with communications with the coaches.  Since the rankings are based on college potential, they are not meant to be indicators for Miss Basketball and other honors.  Players can move up or down in rankings over a period of time.
Player Rankings are provided by Rick Bolus bolus@insightbb.com
2012 Ron Harrison