20124AAI

 

 

4th Annual adidas Invitational

Boys 14U, 15U, 16U, and 17U

Indianapolis, IN

July 11-15, 2012

 

 

© 2012 Ron Harrison

 

 

 

Boys 14ís (Freshmen-to-be) Ė There were thirty two teams entered in this division.† They were divided into eight pools as follows: Pool 92: Gym Rats Helmke, Indiana Elite Jazz, Northwest Ohio BBC, and Tru-Playaz Basketball Club (IL).† Pool 93: Fieldhouse Elite Blazers Black, Indiana Ice, Kentucky Elite 2016, and TNBA East.† Pool 94: Dallas Mustangs 14ís, Dunk Dog Elite, Fieldhouse Elite Blazers Orange, and Indy Thunder.† Pool 95: Fieldhouse Elite X, MBA Select, Michigan Hurricanes, and Urban DFW Elite.† Pool 96: Elite Sports center, Indiana Elite-Distinxion Black, Indiana Thunder, and Michigan Mustangs.† Pool 97: Indiana Blue Chips, Indiana Elite-Distinxion White, R.E.A.C.H. LEGENDS, and YAAACE Elite. †Pool 99: Indy EBC, Team Thad, Uplay Canada, and Club Elite Truth.

 

Boys 15ís (Sophs-to-be) There were seventy eight teams entered in this division.† They were divided into twenty pools as follows: Pool 71 (Super Pool): Indiana Elite Orange, Compton Magic 2015, Eric Gordon All-Stars, and Urban DFW Elite.† Pool 72 (Super Pool): Dallas Mustangs 15ís, Dream Vision, Garner Road, and Indiana Elite 15ís.† Pool 73 (Super Pool): Team BOLTT U15, Memphis Magic Elite, New Heights NYC, and Ohio Basketball Club.† Pool 74 (Super Pool): CIA Bounce 15U Elite, Colorado Hawks, Minnesota Pump N Run, and Wisc. Playground Warriors.† Pool 75: Club Elite Millers. MBA Select Black, St. Louis Gateway, and All Ohio Purple.† Pool 76: Fieldhouse Elite Lightning, MBA Select Green, Mass Rivals, and Club Ohio.† Pool 77: Fieldhouse Hoosier Fury Elite, Menace, Louisiana Dynasty 15U, and Dayton Metro.† Pool 78: Full Package Green/Indiana, Spiece Hoosier Hoops 2015, The Ville 2015, and Elite Basketball Club Purple.† Pool 79: Grassroots Indiana 2015, Indiana SWISH, Spiece Charlotte Court KY, and Northwest Ohio BBC.† Pool 80: Gym Rats-Darner, Spiece Southern Indiana, Lexington Colonels, and Shining Star Sports-McFarland.† Pool 81: Gym Rats-Kraft, Team Blaze Players, W.I.T.T.S. Elite, and Shining Star Sports-Shover.† Pool 82: Arkansas Tigers Elite, Indiana Blue Chips, ACB Bank Hoops, and TNBA.† Pool 83: Uplay Canada Elite 15U, Indiana Elite Blaze, Detroit Stars, and South Central Select.† Pool 84: Colorado Chaos 15ís Elite, Indiana Elite Diesel, Grand Rapids Storm, and Nashville Celtics.† Pool 85: Iowa Barnstormers, Northern Kings, Grand Rapids Storm Blue, and Texas Lightning.† Pool 86: Indiana Elite Kendrick, MI Triple Threat, Milwaukee DTA Spartans, and Minnesota Phenom.† Pool 87: Indiana Ice, Michigan Mustangs, Elite Sports Center, and JSA Tigers.† Pool 88: Indiana Select 2015, R.E.A.C.H. LEGENDS, Brookwood Elite, and Triple Balance White.† Pool 89: Spiece Indy Heat 2015-Reamer, The Program Elite Black, and The Force.† Pool 90: The Program Elite Red, Indiana Thunder, and Triple Balance Blue.

 

Boys 16ís (Juniors-to-be) Ė There were ninety teams entered in this division.† They were divided into twenty three pools as follows: Pool 41 (Super Pool): Compton Magic 2014, Florida Elite, Louisville Magic, and Rens (Hargraves/Shapiro).† Pool 42 (Super Pool): Atlanta Celtics, Dream Vision, Eric Gordon All-Stars, and Ohio Basketball Club (OBC).† Pool 43 (Super Pool): Colorado Hawks, Dallas Mustangs 16ís, Garner Road, and Spiece Indy Ice I.† Pool 44 (Super Pool): ECE MASS, Michigan Mustangs Barnett, Ohio Phenoms, and Houston Hoops Elite 16U.† Pool 45 (Super Pool): Devin Harris Super Stars 16U, Indiana Elite 16ís, Kansas Pray and Play Players, and Minnesota Pump N Run.† Pool 46 (Super Pool): Aim High-California, Fieldhouse Elite 2014, St. Louis Gateway, and Team Thad.† Pool 47: Club Elite Stingrays, Fieldhouse Elite 2014 Black, New Heights NYC, and Northern Kings 16U.† Pool 48: Elite Eight, Fieldhouse Elite 2014 White, Northern Knights, and Rens (Mark 16).† Pool 49: Dayton Metro, Elite Jaguars, Grassroots Indiana 2014-Haseley, and Uplay Canada Elite 16U.† Pool 50: Chauncey Billups Acad., Grassroots Indiana 2014-Stallings, MBA Select Black, and Nitro USA.† Pool 51: Club EliteStorm, Gym Rats-Helmke, MBA Select Green, and Northwest Ohio BBC.† Pool 52: Indiana Elite Kendrick, Ohio Hoopsters Elite, Rocky Mountain Fever 16 Black, and Indiana Fire.† Pool 53: Team Blaze, Nashville Celtics, Oakland Rebels, and Tru-Playaz Basketball Club 16ís.† Pool 54: Club Elite Orangemen, Indiana North, Iowa Barnstormers, and San Diego All-Stars 16U Pump N Run.† Pool 55: Full Package Walker, Indy Jags Elite, TEAM Basketball, and Team Nashville.† Pool 56: Hoop Dreams, Minn Heat Vang, Indy Jazz 2014, and Shot Doc Elite.† Pool 57: A Game Athletes. R.E.A.C.H. LEGENDS, Spiece Charlotte Court KY, and Spiece Hoosier Hoops 2014.† Pool 58: Advantage Titans 16U, HLB, Michigan Mustangs-Mayfield, and Spiece Indy Heat 2016-Lands.† Pool 59: Louisiana Dynasty 16U, Michigan Hurricanes, Spiece Indy Ice II, and The Force.† Pool 60: Club Elite Bailey, Grand Rapids Storm Blue, Maryland 3D-U16, and Triple Balance.† Pool 61: Club Elite Central, Minn Heat Frank, Select Basketball, and Grand Rapids Storm.† Pool 62: Colorado Chaos 16ís Elite. FIST, and SYF Hoopmatics.† Pool 63: IND Bobcats, Minnesota Glory Elite 16ís, and Atlanta Celtics 2.

 

Boys 17ís (Seniors-to-be) Ė There were one hundred forty teams entered in this division.† They were divided into thirty five pools as follows: Pool 1 (Super Pool): Florida Elite, New Orleans Elite, Urban DFW Elite, and Garner Road.† Pool 2(Super Pool): Atlanta Celtics, Eric Gordon All-Stars, Mass Rivals, and Memphis Magic Elite.† Pool 3 (Super Pool): Indiana Elite South, Marcrowe MSM4L, Team Bradley Northwest Panthers, and Franchise All-Stars.† Pool 4 (Super Pool): ECE Mass, Michigan Mustangs, Houston Hoopstars Elite, and Dream Vision.† Pool 5 (Super Pool): Compton Magic, New Heights NYC, Ohio Basketball Club, and Dallas Mustangs.† Pool 6 (Super Pool): Connecticut Basketball Club, Indiana Elite Stars, Nashville Celtics, and Rens (Hargraves/Shapiro).† Pool 7 (Super Pool): Gold Coast, Peoria Irish 1, St. Louis Gateway, and Team Thad.† Pool 8 (Super Pool): Ohio Phenoms, Minnesota Pump N Run, Dallas Mustangs Blue, and Team Nashville.† Pool 9: San Diego All-Stars 17U Pump N Run, Club Elite Wildcats, Madison County Colonels, and Grand Rapids Storm Blue.† Pool 10: Uplay Canada Elite 17U, Fieldhouse Elite 2013 Jazz, Spiece Charlotte Court KY, and MI Triple Threat.† Pool 11: Northern Kings 17U, Fieldhouse Elite Indy Bulls, ISSA Men of the Family, and Michigan Hurricanes.† Pool 12: Colorado Chaos 17ís Blue, Fieldhouse Elite Prospects, Louisiana Dynasty 17U, and R.E.A.C.H. LEGENDS.† Pool 13: Spiece Blue Gaddis, Team Shockers, and Club Ohio.† Pool 14: Colorado Shockers, Grassroots Indiana 2013, Virginia Assault Gold, and Columbus Mustang Ballers.† Pool 15: Colorado T.R.U.T.H. 2013, IBC Thunder, Team Albany, and Dayton Metro.† Pool 16: Rocky Mountain Fever 17U Black, Indiana Elite Black, Rens (Memminger 17), and Martinís Wolverines.† Pool 17: Team Denver, Indiana Ice, Northwest Ohio BBC, and Team adidas Pittsburgh.† Pool 18: Tru-Playaz Basketball Club (OH), Indy EBC Reed, Ohio Hoopsters (Cash), and Carolina Hurricanes.† Pool 19: Florida Mustangs, Indy EBC Select, Ohio Hoopsters Hornets, and SC Raptors Elite.† Pool 20: Primetime, Indy Hoop Dreams, Spiece Northwest Stars, and Chattanooga Raging Storm.† Pool 21: Q6 All-Stars Elite Red, Indy Jags Elite, Detroit Stars, and Memphis Phenoms.† Pool 22: Q6 All-Stars Elite, The Ville 2013, TNBA, and Tennessee Chosen Few Black.† Pool 23; SEBA Select, Kings Court, Team Basketball, and Tennessee Chosen few Red.† Pool 24: South Florida Panthers, MBA Select 2013, Minn Heat Atlena, and Tennessee Tigers.† Pool 25: Team Miami, Southern Indiana Spartans, Minn Heat Frasier, and South Texas Irish.† Pool 26: Southern Select Basketball, Club Elite Warriors, Minn Heat Ogorek, and Team GCBC Cagers.† Pool 27: Iowa Barnstormers, Spiece Higher Level, Minn Heat Reese, and Team Pro Look Boys 17U.† Pool 28: Arkansas Hawks, Central Illinois Thunder, Spiece North Stars, and WA NITP.† Pool 29: Team NPIRE, Illinois Exclusive Basketball, Shining Star Sports Ė Moman, and A Game Athletes.† Pool 30: Bay Area Blue Devils (Blue), Mercury Elite, Team Blaze, and Allstate Ozstars.† Team 31: Bay Area Hoosiers, Full Package Owens, Grand Rapids Storm, and Brookwood Elite.† Team 32: Double Pump Elite, Full Package Walker, Franklin All-Stars, and Dynasty 2013.† Pool 33: EFT Basketball, Kansas City Game Speed 17U, FIST, and The Force.† Pool 34: Shining Star Sports-Stonim, Bombers Basketball Club, Colorado Chaos 17ís Elite, and Triple Balance Blue.† Pool 35: Oakland Rebels, Kentucky Elite Basketball, ACB Bank Hoops, and Triple Balance White.

 

Wednesday July 11th† (Pool Play)

 

Boys 16U

 

Louisville Magic

83

Compton Magic 2014

53

Florida Elite

62

Rens (Hargraves/Shapiro)

51

Atlanta Celtics

72

Eric Gordon All-Stars

69

Dream Vision

61

Ohio Basketball Club (OBC)

53

Colorado Hawks

69

Garner Road

60

Spiece Indy Ice I

67

Dallas Mustangs 16ís

16

Ohio Phenoms

61

ECE MASS

55

Michigan Mustangs-Barrett

66

Houston Hoopstars Elite 16U

32

New Heights NYC

79

Club Elite Stingrays

30

Northern Kings 16U

79

Fieldhouse Elite 2014 Black

47

Northern Knights

68

Elite Eight

53

Rens (Mark 16)

77

Fieldhouse Elite 2014 White

51

Dayton Metro

64

Grassroots Indiana 2014-Haseley

36

Uplay Canada Elite 16U

79

Elite Jaguars

73

Chauncey Billups Acad.

54

MBA Select Black

49

Nitro USA

66

Grassroots Indiana 2014-Stallings

62

Oakland Rebels

56

Team Blaze

53

Nashville Celtics

65

Tru-Playaz Basketball Club 16ís

34

Iowa Barnstormers

62

Club Elite Orangemen

32

San Diego All-Stars 16U Pump N Run

64

Indiana North

49

Full Package Walker

59

TEAM Basketball

54

Team Nashville

91

Indy Jags Elite

44

Hoop Dreams

80

Indy Jazz 2014

48

Shot Doc Elite

70

Minn Heat Vang

55

Spiece Charlotte Court KY

65

A Game Athletes

40

R.E.A.C.H. LEGENDS

65

Spiece Hoosier Hoops 2014

34

Michigan Mustang Mayfield

won

Advantage Titans 16U

forfeit

Spiece Indy Heat 2016-Lands

80

HLB

66

Louisiana Dynasty 16U

72

Spiece Indy Ice II

50

The Force

59

Michigan Hurricanes

58

Maryland 3D-U16

74

Club Elite Bailey

55

Grand Rapids Storm Blue

won

Triple Balance

forfeit

 

Boys 17U

 

Florida Elite

76

Urban DFW Elite

56

Garner Road

53

New Orleans Elite

47

Atlanta Celtics

71

Mass Rivals

63

Memphis Magic Elite

66

Eric Gordon All-Stars

63

Team Bradley Northwest Panthers

71

Indiana Elite South

70

Franchize Allstars

68

Marcrowe MSM4L

58

Connecticut Basketball Club

73

Nashville Celtics

54

Rens (Hargraves/Shapiro)

59

Indiana Elite Stars

43

San Diego All-Stars 17U Pump N Run

85

Madison County Colonels

55

Club Elite Wildcats

88

Grand Rapids Storm

62

Spiece Charlotte Court KY

61

Uplay Canada Elite 17U

58

MI Triple Threat

53

Fieldhouse Elite 2013 Jazz

51

Northern Kings 17U

67

ISSA Men of the Family

36

Michigan Hurricanes

73

Fieldhouse Elite Indy Bulls

58

Louisiana Dynasty 17U

78

Colorado Chaos 17ís Blue

63

R.E.A.C.H. LEGENDS

88

Fieldhouse Elite Prospects

52

Team Shockerz

76

Spiece Blue

69

Club Ohio

79

Gaddis

45

Virginia Assault Gold

93

Colorado Shockers

47

Columbus Mustang Ballers

66

Grassroots Indiana 2013

60

Colorado T.R.U.T.H. 2013

83

Team Albany

37

IBC Thunder

65

Dayton metro

64

Rens (Memminger 17)

77

Rocky Mountain Fever 17 Black

39

Martinís Wolverines

82

Indiana Elite Black

65

Northwest Ohio BBC

79

Team Denver

55

Team adidas Pittsburgh

55

Indiana Ice

44

Ohio hoopsters (Cash)

77

Tru-Playaz Basketball Club (CO)

45

Indy EBC Red

won

Carolina Hurricanes

forfeit

Florida Mustangs

71

Ohio Hoopsters Hornets

64

SC Raptors Elite

86

Indy EBC Select

56

Primetime

66

Spiece Northwest Stars

51

Chattanooga Raging Storm

61

Indy Hoop Dreams

59

Detroit Stars

60

Q6 All-Stars Elite Red

56

Memphis Phenoms

106

Indy Jags Elite

37

TNBA

54

Q6 All-Stars Elite

52

Tennessee Chosen Few Black

82

The Ville 2013

80

SEBA Select

47

Team Basketball

29

Kings Court

74

Tennessee Chosen Few Red

45

South Florida Panthers

61

Minn Heat Atlena

31

MBA Select 2013

73

Tennessee Tigers

60

Team Miami

65

Minn Heat Frasier

44

South Texas Irish

71

Southern Indiana Spartans

58

Minn Heat Ogorek

52

Southern Select Basketball

41

Texas GCBC Cagers

71

Club Elite Warriors

46

Iowa Barnstormers

60

Minn Heat Reese

48

Spiece Higher Level

74

Team Pro Look Boys 17U

59

Arkansas Hawks

70

Spiece North Stars

35

Central Illinois Thunder

66

WA NITP

56

 

Thursday July 12th† (Pool Play)

 

Boys† 15U

 

Eric Gordon All-Stars

78

Indiana Elite Orange

66

Compton Magic 2015

55

Urban DFW Elite

46

Urban DFW Elite

69

Indiana Elite Orange

51

Eric Gordon All-Stars

62

Compton Magic 2015

42

Dallas Mustangs 15ís

61

Garner Road

49

Indiana Elite 15ís

75

Dream Vision

45

Indiana Elite 15ís

70

Dallas Mustangs 15ís

56

Dream Vision

57

Garner Road

47

New Heights NYC

76

team BOLTT U15

73

Ohio Basketball Club

67

Memphis Magic Elite

60

Team BOLTT U15

61

Ohio Basketball Club

60

New Heights NYC

75

Memphis Magic Elite

42

Minnesota Pump N Run

65

CIA Bounce 15U Elite

49

Colorado Hawks

67

Wisc Playground Warriors

60

Wisc Playground Warriors

71

CIA Bounce 15U Elite

53

Minnesota Pump N Run

71

Colorado Hawks

51

Club Elite Millers

67

St. Louis Gateway

60

MBA Select Black

63

All Ohio Purple

54

Club Elite Millers

68

All Ohio Purple

58

MBA Select Black

82

St. Louis Gateway

60

Mass Rivals

70

Fieldhouse Elite Lightning

35

MBA Select Green

75

Club Ohio

73

Fieldhouse Elite Lightning

74

Club Ohio

56

Mass Rivals

71

MBA Select Green

55

Fieldhouse Hoosier Fury Elite

53

Louisiana Dynasty 15U

46

Menace

70

Dayton Metro

42

Dayton Metro

68

Fieldhouse Hoosier Fury Elite

56

Menace

65

Louisiana Dynasty 15U

44

The Ville 2015

65

Full Package Green/Indiana

44

Elite Basketball Club Purple

67

Spiece Hoosier Hoops 2015

57

Full Package Green/Indiana

60

Elite Basketball Club Purple

25

The Ville 2015

87

Spiece Hoosier Hoops 2015

32

Spiece Charlotte Court KY

69

Grassroots Indiana 2015

55

Indiana SWISH

60

Northwest Ohio BBC

52

Grassroots Indiana 2015

61

Northwest Ohio BBC

49

Indiana SWISH

64

Spiece Charlotte Court KY

44

Gym Rats-Darner

78

Lexington Colonels

67

Spiece Southern Indiana

57

Shining Star Sports-McFarland

56

Shining Star Sports-McFarland

60

Gym Rats-Darner

52

Lexington Colonels

87

Spiece Southern Indiana

54

Players/W.I.T.T.S. Elite

77

Gym Rats-Kraft

42

Shining Star Sports-Shover

68

Team Blaze

48

Shining Star Sports-Shover

82

Gym Rats-Kraft

42

Players/W.I.T.T.S. Elite

69

Team Blaze

54

Arkansas Tigers Elite

65

ACB Bank hoops

63

Indiana Blue Chips

75

TNBA

73

Arkansas Tigers Elite

76

TNBA

61

Indiana Blue Chips

62

ACB Bank Hoops

57

Detroit Stars

67

Uplay Canada Elite

63

Indiana Elite Blaze

66

South Central Select

54

Uplay Canada Elite 15U

65

South Central Select

52

Indiana Elite Blaze

90

Detroit Stars

75

Grand Rapids Storm

59

Colorado Chaos 15ís Elite

42

Indiana Elite Diesel

59

Nashville Celtics

51

Nashville Celtics

72

Colorado Chaos 15ís Elite

56

Indiana Elite Diesel

66

Grand Rapids Storm

48

Iowa Barnstormers

72

Grand Rapids Storm Blue

38

Texas Lightning

51

Northern Kings

46

Iowa Barnstormers

50

Texas Lightning

49

Northern Kings

73

Grand Rapids Storm Blue

33

Milwaukee DTA Spartans

67

Indiana Elite Kendrick

61

MI Triple Threat

74

Minnesota Phenom

49

Indiana Elite Kendrick

61

Minnesota Phenom

49

Milwaukee DTA Spartans

61

MI Triple Threat

45

Indiana Ice

51

Elite Sports Center

46

Michigan Mustangs

63

JSA Tigers

42

Indiana Ice

61

JSA Tigers

44

Michigan Mustangs

53

Elite Sports Center

46

Indiana select 2015

won

Brookwood Elite

forfeit

R.E.A.C.H. LEGENDS

71

Triple Balance White

38

Triple Balance White

65

Indiana Select 2015

40

Brookwood Elite

63

R.E.A.C.H. LEGENDS

49

Spiece Indy Heat 2015-Reamer

56

The Force

31

The Program Elite Black

63

The Force

49

The Program Elite Black

60

Indiana Thunder

48

Spiece Indy Heat 2015-Reamer

67

The Program Elite Red

27

Triple Balance Blue

66

The Program Elite Red

42

Triple Balance Blue

80

Indiana Thunder

28

 

Boys 16U

 

Compton Magic 2014

83

Rens (Hargraves/Shapiro)

73

Louisville Magic

81

Florida Elite

42

Compton Magic 2014

76

Florida Elite

59

Louisville Magic

96

Rens (Hargraves/Shapiro)

39

Atlanta Celtics

66

Ohio Basketball Club (OBC)

61

Eric Gordon All-Stars

73

Dream Vision

59

Atlanta Celtics

72

Dream Vision

55

Eric Gordon All-Stars

58

Ohio Basketball Club (OBC)

42

Spiece Indy Ice I

64

Colorado Hawks

39

Garner Road

68

Dallas Mustangs 16ís

62

Spiece Indy Ice I

66

Garner Road

37

ECE MASS

74

Houston Hoopstars Elite 16U

55

Michigan Mustangs-Barrett

77

Ohio Phenoms

72

Michigan Mustangs-Barrett

72

ECE MASS

69

Ohio Phenoms

60

Houston Hoopstars Elite 16U

52

Devin Harris Super Stars 16U

58

Kansas Pray and Play Players

42

Indiana Elite 16ís

61

Minnesota Pump N Run

38

Minnesota Pump N Run

79

Devin Harris Super Stars 16U

65

Indiana Elite 16ís

78

Kansas Pray and Play Players

68

Aim High-California

86

St. Louis Gateway

74

Team thad

78

Fieldhouse Elite 2014

43

Team thad

98

Aim High-California

67

St. Louis Gateway

67

Fieldhouse Elite 2014

66

Northern Kings 16U

65

Club Elite Stingrays

41

New heights NYC

63

Fieldhouse Elite 2014 black

32

Fieldhouse Elite 2014 Black

66

Club Elite Stingrays

46

New Heights NYC

61

Northern Kings 16U

52

Elite Eight

55

Rens (Mark 16)

40

Northern Knights

60

Fieldhouse Elite 2014 White

41

Elite Eight

78

Fieldhouse Elite 2014 White

56

Rens (Mark 16)

48

Northern Knights

46

Dayton Metro

75

Uplay Canada Elite 16U

66

Elite Jaguars

56

Grassroots Indiana 2014-Haseley

33

Dayton Metro

64

Elite Jaguars

45

Grassroots Indiana 2014-Haseley

63

Uplay Canada Elite 16U

61

Chauncey Billups Acad.

62

Nitro USA

51

MBA Select Black

78

Grassroots Indiana 2014-Stallings

66

Chauncey Billups Acad.

61

Grassroots Indiana 2014-Stallings

28

MBA Select Black

76

Nitro USA

52

MBA Select Green

70

Club Elite Storm

47

Northwest Ohio BBC

66

Gym Rats-Helmke

44

Northwest Ohio BBC

87

Club Elite Storm

84

MBA Select Green

67

Gym Rats-Helmke

39

Indiana Elite Kendrick

90

Rocky Mountain Fever 16 Black

81

Indiana Fire

81

Ohio Hoopsters Elite

55

Indiana Elite Kendrick

73

Indiana Fire

67

Rocky Mountain Fever 16 Black

64

Ohio Hoopsters Elite

52

Team Blaze

57

Tru-Playaz Basketball Club 16ís

23

Nashville Celtics

67

Oakland Rebels

62

Team Blaze

62

Oakland Rebels

60

Oakland Rebels

65

Tru-Playaz Basketball Club 16ís

26

San Diego All-Stars 16U Pump N Run

65

Club Elite Orangemen

59

Iowa Barnstormers

67

San Diego All-Stars 16U Pump N Run

45

Team Nashville

66

Full Package Walker

59

TEAM Basketball

65

Indy Jags Elite

35

Full Package Walker

66

Indy Jags Elite

31

Team Nashville

54

TEAM Basketball

53

Shot Doc Elite

80

Hoop Dreams

75

Minn Heat Vang

93

Indy Jazz 2014

60

Minn Heat Vang

73

Hoop Dreams

59

Shot Doc Elite

92

Indy Jazz 2014

71

Spiece Hoosier Hoops 2014

65

A Game Athletes

62

R.E.A.C.H. LEGENDS

69

Spiece Charlotte Court KY

59

R.E.A.C.H. LEGENDS

76

A Game Athletes

36

Spiece Charlotte Court KY

78

Spiece Hoosier Hoops 2014

52

Spiece Indy Heat 2016-Lands

won

Advantage Titans 16U

forfeit

Michigan Mustangs-Mayfield

65

HLB

47

HLB

won

Advantage Titans 16U

forfeit

Spiece Indy Heat 2016-Lands

75

Michigan Mustangs-Mayfield

58

Louisiana Dynasty 16U

67

The Force

42

Michigan Hurricanes

57

Spiece Indy Ice II

43

Louisiana Dynasty 16U

49

Michigan Hurricanes

41

The Force

60

Spiece Indy Ice II

51

Triple Balance

69

Club Elite Bailey

59

Maryland 3D-U16

90

Grand Rapids Storm Blue

47

Club Elite Bailey

60

Grand Rapids Storm Blue

53

Maryland 3D-U16

58

Triple Balance

42

Select Basketball

82

Club Elite Central

35

Grand Rapids Storm

64

Minn Heat Frank

46

Grand Rapids Storm

73

Club Elite Central

43

Select Basketball

64

Minn Heat Frank

38

SYF Hoopmatics

48

Colorado Chaos 16ís Elite

41

SYF Hoopmatics

76

FIST

39

FIST

68

Minnesota Glory Elite 16ís

67

Colorado Chaos 16ís Elite

59

IND Bobcats

47

Atlanta Celtics 2

75

IND Bobcats

52

Atlanta Celtics 2

58

Minnesota Glory Elite 16ís

36

 

Boys 17U

 

Florida Elite

58

Garner Road

52

Urban DFW Elite

67

New Orleans Elite

50

Florida Elite

78

New Orleans Elite

54

Urban DFW Elite

60

Garner Road

51

Memphis Magic Elite

73

Atlanta Celtics

68

Eric Gordon All-Stars

73

Mass Rivals

70

Eric Gordon All-Stars

85

Atlanta Celtics

68

Memphis Magic Elite

73

Mass Rivals

70

Indiana Elite South

57

Franchize Allstars

36

Team Bradley Northwest Panthers

64

Marcrowe MSM4L

45

Indiana Elite South

67

Marcrowe MSM4L

36

Franchize Allstars

91

Team Bradley Northwest Panthers

82

ECE Mass

72

Houston Hoopstars Elite

58

Dream Vision

85

Michigan Mustangs

82

ECE Mass

74

Dream Vision

71

Michigan Mustangs

92

Houston Hoopstars Elite

51

Ohio Basketball Club

66

Compton Magic

54

Dallas Mustangs

57

New Heights NYC

37

Dallas Mustangs

75

Compton Magic

60

Ohio Basketball Club

70

New Heights NYC

57

Connecticut Basketball Club

69

Rens (Hargraves/Shapiro)

61

Indiana Elite Stars

73

Nashville Celtics

55

Connecticut Basketball Club

82

Indiana Elite Stars

74

Rens (Hargraves/Shapiro)

90

Nashville Celtics

76

Gold Coast

60

St. Louis Gateway

57

Team Thad

73

Peoria Irish I

70

Team Thad

70

Gold Coast

67

St. Louis Gateway

62

Peoria Irish I

58

Ohio Phenoms

60

Dallas Mustangs Blue

53

Team Nashville

63

Minnesota Pump N Run

55

Team Nashville

69

Ohio Phenoms

59

Minnesota Pump N Run

75

Dallas Mustangs Blue

57

San Diego All-Stars 17U Pump N Run

88

Grand Rapids Storm Blue

69

Club Elite Wildcats

98

Madison County Colonels

88

Club Elite Wildcats

70

San Diego All-Stars 17U Pump N Run

67

Grand Rapids Storm Blue

94

Madison County Colonels

70

Uplay Canada Elite 17U

63

MI Triple Threat

52

Spiece Charlotte Court KY

73

Fieldhouse Elite 2013 Jazz

61

Uplay Canada Elite 17U

79

Fieldhouse Elite 2013 Jazz

69

Spiece Charlotte Court KY

78

MI Triple Threat

73

Michigan Hurricanes

67

Northern Kings 17U

63

ISSA Men of the Family

87

Fieldhouse Elite Indy Bulls

59

Northern Kings 17U

90

Fieldhouse Elite Indy Bulls

63

Michigan Hurricanes

59

ISSA Men of the Family

43

Colorado Chaos 17ís Blue

67

R.E.A.C.H. LEGENDS

58

Louisiana Dynasty 17U

79

Fieldhouse Elite Prospects

52

Colorado Chaos 17ís Blue

81

Fieldhouse Elite Prospects

71

R.E.A.C.H. LEGENDS

81

Louisiana Dynasty 17U

71

Spiece Blue

81

Club Ohio

72

Team Shockaz

73

Gaddis

31

Spiece Blue

79

Gaddis

48

Team Shockaz

93

Club Ohio

68

Columbus Mustang Ballers

64

Colorado Shockers

46

Virginia Assault Gold

69

Grassroots Indiana 2013

61

Grassroots Indiana 2013

74

Colorado Shockers

62

Virginia Assault Gold

59

Columbus Mustang Ballers

48

Dayton Metro

68

Colorado T.R.U.T.H. 2013

42

IBC Thunder

74

Team Albany

65

Colorado T.R.U.T.H. 2013

74

IBC Thunder

65

Dayton Metro

83

Team Albany

50

Martinís Wolverines

82

Rocky Mountain Fever 17 Black

49

Rens (Memminger 17)

66

Indiana Elite Black

44

Indiana Elite Black

95

Rocky Mountain Fever 17 Black

93

Rens (Memminger 17)

75

Martinís Wolverines

67

Team Denver

74

Team adidas Pittsburgh

67

Northwest Ohio BBC

76

Indiana Ice

59

Indiana Ice

78

Team Denver

65

Northwest Ohio BBC

58

Team adidas Pittsburgh

55

Carolina Hurricanes

54

Tru-Playaz Basketball Club (CO)

24

Ohio Hoopsters (Cash)

79

Indy EBC Red

56

Tru-Playaz Basketball Club (CO)

54

Indy EBC Red

56

Carolina Hurricanes

70

Ohio Hoopsters (Cash)

64

SC Raptors Elite

80

Florida Mustangs

70

Indy EBC-Select

81

Ohio Hoopsters Hornets

75

Indy EBC-Select

76

Florida Mustangs

47

SC Raptors Elite

83

Ohio Hoopsters Hornets

57

Chattanooga Raging Storm

77

Primetime

74

Spiece Northwest Stars

65

Indy Hoop Dreams

61

Primetime

83

Indy Hoop Dreams

75

Chattanooga Raging Storm

75

Spiece Northwest Stars

66

Memphis Phenoms

73

Q6 All-Stars Elite Red

54

Detroit Stars

73

Indy Jags Elite

31

Q6 All-Stars Elite Red

63

Indy Jags Elite

30

Memphis Phenoms

76

Detroit Stars

53

Tennessee Chosen Few Black

58

Q6 All-Stars Elite

52

The Ville 2013

87

TNBA

73

The Ville 2013

67

Q6 All-Stars Elite

60

TNBA

75

Tennessee Chosen Few Black

72

SEBA Select

82

Tennessee Chosen Few Red

45

Kings Court

97

Team Basketball

82

Kings Court

76

SEBA Select

52

Team Basketball

58

Tennessee Chosen Few Red

57

South Florida Panthers

62

Tennessee Tigers

58

MBA Select 2013

72

Minn Heat Atlena

62

South Florida Panthers

63

MBA Select 2013

52

Tennessee Tigers

70

Minn Heat Atlena

59

South Texas Irish

61

Team Miami

55

Southern Indiana Spartans

65

Minn Heat Frasier

45

Team Miami

78

Southern Indiana Spartans

77

South Texas Irish

64

Minn Heat Frasier

45

Texas GCBC Cagers

67

Southern Select Basketball

64

Minn Heat Ogorek

81

Club Elite Warriors

67

Southern Select Basketball

65

Club Elite Warriors

45

Texas GCBC Cagers

62

Minn Heat Ogorek

56

Iowa Barnstormers

57

Team Pro Look Boys 17U

38

Spiece Higher Level

85

Minn Heat Reese

82

Iowa Barnstormers

59

Spiece Higher Level

51

Minn Heat Reese

63

Team Pro Look Boys 17U

55

WA NITP

56

Arkansas Hawks

49

Spiece North Stars

72

Central Illinois Thunder

64

Arkansas Hawks

57

Central Illinois Thunder

56

Spiece North Stars

62

WA NITP

58

Shining Star Sports-Moman

66

Team NPIRE

43

Illinois Exclusive Basketball

65

A Game Athletes

51

Team NPIRE

44

A Game Athletes

37

Shining Star Sports-Moman

67

Illinois Exclusive Basketball

53

Team Blaze

50

Bay Area Blue Devils (Blue)

39

Mercury Elite

58

Allstate Ozstars

41

Allstate Ozstars

60

Bay Area Blue Devils (Blue)

36

Team Blaze

67

Mercury Elite

46

Grand Rapids Storm

69

Bay Area Hoosiers

63

Brookwood Elite

73

Full Package Owens

58

Bay Area Hoosiers

69

Brookwood Elite

62

Full Package Owens

69

Grand Rapids Storm

63

Double Pump Elite

73

Franklin Allstars

57

Dynasty 2013

81

Full Package Walker

75

Double Pump Elite

79

Dynasty 2013

67

Franklin Allstars

91

Full Package Walker

75

EFT Basketball

65

FIST

51

The Force

61

Kansas City Game Speed 17U

57

EFT Basketball

80

The Force

76

Kansas City Game Speed 17U

70

FIST

52

Colorado Chaos 17ís Elite

76

Shining Star Sports-Slonim

61

Triple Balance Blue

70

Bombers Basketball Club

58

Shining Star Sports-Slonim

69

Triple Balance Blue

65

Bombers Basketball Club

61

Colorado Chaos 17ís Elite

59

ACB Bank Hoops

66

Oakland Rebels

65

Kentucky Elite Basketball

63

Triple Balance White

28

Oakland Rebels

79

Triple Balance White

47

Kentucky Elite Basketball

76

ACB Bank Hoops

64

 

Friday July 13th (Pool Play)

 

Boys 14U

 

Northwest Ohio BBC

71

Gym Rats-Helmke

32

Indiana Elite Jazz

52

Tru-Playaz Basketball Club (IL)

27

Tru-Playaz Basketball Club (IL)

64

Gym Rats-Helmke

21

Indiana Elite Jazz

71

Northwest Ohio BBC

56

Kentucky Elite 2016

56

Fieldhouse Elite Blazers Black

53

TNBA East

52

Indiana Ice

40

Fieldhouse Elite Blazers Black

67

TNBA East

51

Kentucky Elite 2016

65

Indiana Ice

59

Dallas Mustangs 14ís

69

Fieldhouse Elite Blazers Orange

24

Dunk Dog Elite

83

Indy Thunder

24

Dallas Mustangs 14ís

76

Indy Thunder

51

Dunk Dog Elite

87

Fieldhouse Elite Blazers Orange

39

Michigan Hurricanes

63

Fieldhouse Elite X

42

MBA Select

70

Urban DFW Elite

48

Urban DFW Elite

64

Fieldhouse elite X

52

Michigan Hurricanes

73

MBA Select

70

Elite Sports Center

91

Indiana Thunder

72

Michigan Mustangs

79

Indiana Elite-Distinxion Black

41

Michigan Mustangs

76

Elite Sports Center

58

Indiana Thunder

67

Indiana Elite-Distinxion Black

37

R.E.A.C.H. LEGENDS

57

Indiana Blue Chips

54

YAAACE Elite

73

Indiana Elite-Distinxion White

67

YAAACE Elite

83

Indiana Blue Chips

53

Indiana Elite-Distinxion White

78

R.E.A.C.H. LEGENDS

73

Indiana Elite Pride

68

Northern Kings 14U

39

Minnesota Heat Boone

65

St. Louis Gateway

59

St. Louis Gateway

78

Indiana Elite Pride

37

Minnesota Heat Boone

62

Northern Kings 14U

36

Indy EBC

78

Uplay Canada

76

Team Thad

83

Club Elite Truth

61

Team Thad

75

Uplay Canada

73

 

Boys 15U

 

Compton Magic 2015

75

Indiana Elite Orange

51

Urban DFW Elite

52

Eric Gordon All-Stars

48

Dallas Mustangs 15ís

57

Dream Vision

51

Indiana Elite 15ís

67

Garner Road

43

Memphis Magic Elite

71

Team BOLTT U15

57

Ohio Basketball Club

80

New Heights NYC

70

CIA Bounce 15U Elite

65

Colorado Hawks

60

Minnesota Pump N Run

46

Wisc Playground Warriors

42

MBA Select Black

95

Club Elite Millers

56

All Ohio Purple

53

St. Louis Gateway

50

MBA Select Green

89

Fieldhouse Elite Lightning

53

Mass Rivals

67

Club Ohio

61

Menace

77

Fieldhouse Hoosier Fury Elite

54

Louisiana Dynasty 15U

51

Dayton Metro

44

Full Package Green/Indiana

59

Spiece Hoosier Hoops 2015

29

The Ville 2015

69

Elite Basketball Club Orange

38

Grassroots Indiana 2015

49

Indiana SWISH

44

Northwest Ohio BBC

62

Spiece Charlotte Court KY

43

Spiece Southern Indiana

58

Gym Rats-Darner

57

Shining Star Sports-McFarland

69

Lexington Colonels

60

Team Blaze

47

Gym Rats-Kraft

38

Players/W.I.T.T.S. Elite

47

Shining Star Sports-Shover

38

Indiana Blue Chips

64

Arkansas Tigers Elite

47

ACB Bank Hoops

68

TNBA

65

Indiana Elite Blaze

87

Uplay Canada Elite 15U

76

South Central Select

64

Detroit Stars

60

Indiana Elite Diesel

73

Colorado Chaos 15ís Elite

59

Grand Rapids Storm

77

Nashville Celtics

60

Iowa Barnstormers

69

Northern Kings

43

Texas Lightning

79

Grand Rapids Storm Blue

51

Indiana Elite Kendrick

71

MI Triple Threat

57

Milwaukee DTA Spartans

62

Minnesota Phenom

47

Michigan Mustangs

56

Indiana Ice

46

JSA Tigers

65

Elite Sports Center

60

R.E.A.C.H. LEGENDS

70

Indiana Select 2015

38

Brookwood Elite

73

Triple Balance White

49

Spiece Indy Heat 2015-Reamer

71

The Program Elite Black

41

Indiana Thunder

64

The Program Elite Red

51

 

Boys 16U

 

Indiana Elite 16ís

83

Devin Harris Super Stars 16U

75

Minnesota Pump N Run

62

Kansas Pray and Play Players

58

Fieldhouse Elite 2014

94

Aim High-California

86

Team Thad

84

St. Louis Gateway

66

Club Elite Storm

69

Gym Rats-Helmke

57

Northwest Ohio BBC

63

MBA Select Green

60

Indiana Elite Kendrick

88

Ohio Hoopsters Elite

57

Indiana Fire

76

Rocky Mountain Fever 16 Black

65

Club Elite Central

48

Minn Heat Frank

42

Grand Rapids Storm

62

Select Basketball

61

FIST

73

Colorado Chaos 16ís Elite

71

Atlanta Celtics 2

75

SYF Hoopmatics

64

IND Bobcats

61

Minnesota Glory Elite 16ís

41

 

Boys 17U

 

Michigan Mustangs

88

ECE Mass

76

Dream vision

85

Houston Hoopstars Elite

64

New Heights NYC

66

Compton Magic

60

Dallas Mustangs

74

Ohio Basketball Club

44

Peoria Irish 1

68

Gold Coast

63

Team Thad

63

St. Louis Gateway

60

Minnesota Pump N Run

78

Ohio Phenoms

64

Team Nashville

76

Dallas Mustangs Blue

43

Team NPIRE

67

Illinois Exclusive Basketball

65

Shining Star Sports-Momar

80

A Game Athletes

33

Mercury Elite

70

Bay Area Blue Devils (Blue)

43

Team Blaze

49

Allstate Ozstars

42

Full Package Owens

69

Bay Area Hoosiers

65

Brookwood Elite

90

Grand Rapids Storm

56

Double Pump Elite

97

Full Package Walker

96

Franklin Allstars

77

Dynasty 2013

76

Kansas City Game Speed 17U

won

EFT Basketball

forfeit

The Force

84

FIST

50

Shining Star Sports-Slonin

80

Bombers Basketball Club

76

Triple Balance Blue

64

Colorado Chaos 17ís Elite

56

Kentucky Elite Basketball

56

Oakland Rebels

52

ACB Bank Hoops

68

Triple Balance White

59

 

 

Saturday July 14th

 

Boys 14U (Pool Play)

 

Indiana Elite Jazz

74

Gym Rats-Helmke

25

Northwest Ohio BBC

66

Tru-Playaz Basketball Club (IL)

49

Fieldhouse Elite Blazers Black

62

Indiana Ice

49

TNBA East

67

Kentucky Elite 2016

49

Dunk Dog Elite

64

Dallas Mustangs 14ís

30

Indy Thunder

68

Fieldhouse Elite Blazers Orange

46

MBA Select

59

Fieldhouse Elite X

41

Michigan Hurricanes

52

Urban DFW Elite

48

Elite Sports Center

74

Indiana Elite-Distinxion Black

50

Michigan Mustangs

64

Indiana Thunder

63

Indiana Elite-Distinxion White

68

Indiana Blue Chips

52

YAAACE Elite

78

R.E.A.C.H. LEGENDS

40

Minnesota Heat Boone

64

Indiana Elite Pride

47

St. Louis Gateway

79

Northern Kings 14U

35

Tem Thad

79

Indy EBC

59

Uplay Canada

70

Club Elite Truth

34

 

Tournament Bracket

 

Friday July 13th

 

Boys 15U (Platinum Bracket)

 

Eric Gordon All-Stars

won

MBA Select Black

lost

Garner Road

won

Menace

lost

Wisc Playground Warriors

won

Grassroots Indiana 2015

lost

Players/W.I.T.T.S. Elite

won

Memphis Magic Elite

lost

Indiana Elite Blaze

won

Minnesota Pump N Run

lost

Iowa Barnstormers

won

Team BOLTT U15

lost

Urban DFW Elite

won

Michigan Mustangs

lost

Spiece Indy Heat 2015-Reamer

won

Dream Vision

lost

Indiana Elite 15ís

won

Mass Rivals

lost

The Ville 2015

won

Indiana Elite Orange

lost

New Heights NYC

won

Spiece Southern Indiana

lost

Colorado Hawks

won

Indiana Blue Chips

lost

Ohio Basketball Club

won

Indiana Elite Diesel

lost

CIA Bounce 15U Elite

won

Milwaukee DTA Spartans

lost

Brookwood Elite

won

Dallas Mustangs 15ís

lost

Compton Magic 2015

won

Triple Balance Blue

lost

 

Boys 16U (Platinum Bracket)

 

Dayton Metro

won

Northwest Ohio BBC

lost

Nashville Celtics

won

Kansas Pray and Play Players

lost

R.E.A.C.H. LEGENDS

won

Aim High California

lost

Grand Rapids Storm

won

Louisiana Dynasty 16U

lost

ECE MASS

won

Maryland 3D-U16

lost

Spiece Indy Heat2016-Lands

won

Devin Harris Super Stars

lost

SYF Hoopmatics

won

Garner Road

lost

St. Louis Gateway

won

Shot Doc Elite

lost

Florida Elite

won

Atlanta Celtics 2

lost

Louisville Magic

won

New Heights NYC

lost

Fieldhouse Elite 2014

won

Houston Hoopstars Elite 16U

lost

Dayton Metro

won

Eric Gordon All-Stars

lost

Nashville Celtics

won

Dallas Mustangs

lost

Team Nashville

won

Michigan Mustangs-Barrett

lost

Rens (Hargraves/Shapiro)

won

Dream Vision

lost

Colorado Hawks

won

R.E.A.C.H. LEGENDS

lost

Indiana Elite 16ís

won

Grand Rapids Storm

lost

Atlanta Celtics

won

Northern Knights

lost

ECE MASS

won

Chauncey Billups Acad.

lost

Compton Magic

won

Spiece Indy Heat 2016-Lands

lost

Team Thad

won

SYF Hoopmatics

lost

Spiece Indy Ice I

won

Indiana Elite Kendrick

lost

Iowa Barnstormers

won

Ohio Basketball Club (OBC)

lost

St. Louis Gateway

won

Ohio Phenoms

lost

Minnesota Pump N Run

won

Florida Elite

lost

 

17U (Bronze Bracket)

 

Fieldhouse Elite Indy Bulls

won

Gaddis

lost

Team Denver

won

Team Albany

lost

Ohio Hoopsters Hornets

won

Indy Jags Elite

lost

Minn Heat Frasier

won

Tennessee Chosen Few Red

lost

Team Pro Look Boys 17U

won

A Game Athletes

lost

FIST

won

Triple Balance White

lost

Colorado Shockers

won

Fieldhouse Elite Prospects

lost

Indy hoop Dreams

won

Indy EBC Red

lost

Q6 All-Stars Elite

won

Minn Heat Atlena

lost

WA NITP

won

Club Elite Warriors

lost

Colorado Chaos 17ís Elite

won

Full Package Walker

lost

 

17U (Silver Bracket)

 

ISSA Men of the Family

won

Club Ohio

lost

IBC Thunder

won

Indiana Ice

lost

Florida Mustangs

won

Q6 All-Stars Elite Red

lost

Southern Indiana Spartans

won

Team Basketball

lost

Minn Heat Reese

won

Illinois Exclusive Basketball

lost

Oakland Rebels

won

EFT Basketball

lost

Grassroots Indiana 2013

won

Colorado Chaos 17ís Blue

lost

Spiece Northwest Stars

won

Tru-Playaz Basketball Club (CO)

lost

TNBA

won

Tennessee Tigers

lost

Southern Select Basketball

won

Central Illinois Thunder

lost

Dynasty 2013

won

Bombers Basketball Club

los

t

 

17U (Gold Bracket)

 

Northern Kings

won

Spiece Blue

lost

Team adidas Pittsburgh

won

Colorado T.R.U.T.H. 2013

lost

Detroit Stars

won

Indy EBC-Select

lost

Team Miami

won

SEBA Select

lost

Spiece Higher Level

won

Team NPIRE

lost

Triple Balance Blue

won

ACB Bank Hoops

lost

R.E.A.C.H. LEGENDS

won

Columbus Mustang Ballers

lost

Martinís Wolverines

won

Ohio Hoopsters (Cash)

lost

Primetime

won

Tennessee Chosen Few Black

lost

MBA Select 2013

won

Minn Heat Ogorek

lost

Mercury Elite

won

Franklin Allstars

lost

 

 

17U (Platinum Bracket)

 

Mass Rivals

won

Kansas City Game Speed 17U

lost

Double Pump Elite

won

ECE Mass

lost

St. Louis Gateway

won

Brookwood Elite

lost

Franchize Allstars

won

Team Blaze

lost

Peoria Irish I

won

Shining Star Sports-Slonim

lost

Connecticut Basketball Club

won

Arkansas Hawks

lost

Compton Magic

won

Ohio Phenoms

lost

Minnesota Pump N Run

won

Team GCBC Cagers

lost

South Texas Irish

won

Team Bradley Northwest Panthers

lost

Dream Vision

won

South Florida Panthers

lost

Dallas Mustangs

won

Iowa Barnstormers

lost

Kings Court

won

Nashville Celtics

lost

The Ville 2013

won

Houston Hoopstars Elite

lost

Memphis Phenoms

won

Shining Star Sports-Slonim

lost

Indiana Elite Stars

won

Club Elite Wildcats

lost

Spiece Charlotte Court KY

won

Marcrowe MSM4L

lost

New Heights NYC

won

Michigan Hurricanes

lost

Louisiana Dynasty 17U

won

Dallas Mustangs Blue

lost

Urban DFW Elite

won

Kentucky Elite Basketball

lost

Atlanta Celtics

won

Virginia Assault Gold

lost

Gold Coast

won

Dayton Metro

lost

Eric Gordon All-Stars

won

Rens (Memminger 17)

lost

Rens (Hargraves/Shapiro)

won

Northwest Ohio BBC

lost

Garner Road

won

Team Shockaz

lost

Ohio Basketball Club

won

Carolina Hurricanes

lost

Team Nashville

won

SC Raptors Elite

lost

Chattanooga Raging Storm

won

Houston Hoopstars Elite

lost

 

 

Saturday July 14th

 

Tournament Round

 

Boys 14U (Silver Bracket)

 

Tru-Playaz Basketball club (IL)

won

Indiana Blue Chips

lost

 

Uplay Canada

won

Fieldhouse Elite Blazers Orange

lost

 

Urban DFW Elite

won

Northern Kings 14U

lost

 

Indiana Thunder

won

Indiana Ice

lost

 

Kentucky Elite 2016

won

Indiana Elite-Distinxion Black

lost

 

Fieldhouse Elite X

won

Indiana Elite Pride

lost

 

Indy Thunder

won

Club Elite Truth

lost

 

R.E.A.C.H. LEGENDS

won

Gym Rats-Helmke

lost

 

Uplay Canada

won

Tru-Playaz Basketball Club (IL)

lost

Quarterfinal

Indiana Thunder

won

Urban DFW Elite

lost

Quarterfinal

Fieldhouse Elite X

won

Kentucky Elite 2016

lost

Quarterfinal

R.E.A.C.H. LEGENDS

won

Indy Thunder

lost

Quarterfinal

 

Boys 14U (Gold Bracket)

 

Indiana Elite Jazz

won

Indiana Elite-Distinxion White

lost

 

Team Thad

won

Dallas Mustangs 14ís

lost

 

St. Louis Gateway

won

Michigan Hurricanes

lost

 

TNBA East

won

Michigan Mustangs

lost

 

Fieldhouse Elite Blazers Black

won

Elite Sports Center

lost

 

MBA Select

won

Minnesota Heat Boone

lost

 

Dunk Dog Elite

won

Indy EBC

lost

 

YAAACE Elite

won

Northwest Ohio BBC

lost

 

Indiana Elite Jazz

won

Team Thad

lost

Quarterfinal

TNBA East

won

St. Louis Gateway

lost

Quarterfinal

Fieldhouse Elite Blazers Black

won

MBA Select

lost

Quarterfinal

YAAACE Elite

won

Dunk Dog Elite

lost

Quarterfinal

 

 

Boys 15U (Bronze Bracket)

 

St. Louis Gateway

won

Fieldhouse Elite Fury

lost

 

Spiece Charlotte Court KY

won

Gym Rats-Kraft

lost

 

South Central Select

won

Grand Rapids Storm Blue

lost

 

Club Ohio

won

Spiece Hoosier Hoops 2015

lost

 

TNBA

won

Lexington Colonels

lost

 

Minnesota Phenom

won

Colorado Chaos 15ís Elite

lost

 

St. Louis Gateway

won

Spiece Charlotte Court KY

lost

Quarterfinal

South Central Select

won

Elite Sports Center

lost

Quarterfinal

TNBA

won

Club Ohio

lost

Quarterfinal

Minnesota Phenom

won

Indiana Select 2015

lost

Quarterfinal

 

Boys 15U (Silver Bracket)

 

All Ohio Purple

won

Louisiana Dynasty 15U

lost

 

Team Blaze

won

Northwest Ohio BBC

lost

 

Northern Kings

won

Detroit Stars

lost

 

The Force

won

JSA Tigers

lost

 

Elite Basketball Club Purple

won

Fieldhouse Elite Lightning

lost

 

ACB Bank Hoops

won

Gym Rats-Darner

lost

 

Nashville Celtics

won

MI Triple Threat

lost

 

Triple Balance White

won

The Program Elite Red

lost

 

All Ohio Purple

won

Team Blaze

lost

Quarterfinal

Northern Kings

won

The Force

lost

Quarterfinal

ACB Bank Hoops

won

Elite Basketball Club Purple

lost

Quarterfinal

Nashville Celtics

won

Triple Balance White

lost

Quarterfinal

 

Boys 15U (Gold Bracket)

 

Club Elite Millers

won

Dayton Metro

lost

 

Indiana SWISH

won

Shining Star Sports-Shover

lost

 

Texas Lightning

won

Uplay Canada

lost

 

Indiana Ice

won

The Program Elite Black

lost

 

MBA Select Green

won

Full Package Green/Indiana

lost

 

Arkansas Tigers

won

Shining Star Sports-McFarland

lost

 

Indiana Elite Kendrick

won

Grand Rapids Storm

lost

 

R.E.A.C.H. LEGENDS

won

Indiana Thunder

lost

 

Indiana SWISH

won

Club Elite Millers

lost

Quarterfinal

Texas Lightning

won

Indiana Ice

lost

Quarterfinal

Arkansas Tigers

won

MBA Select Green

lost

Quarterfinal

Indiana Elite Kendrick

won

R.E.A.C.H. LEGENDS

lost

Quarterfinal

 

Boys 15U (Platinum Bracket)

 

Eric Gordon All-Stars

won

Garner Road

lost

 

Players/W.I.T.T.S. Elite

won

Wisc Playground Warriors

lost

 

Iowa Barnstormers

won

Indiana Elite Blaze

lost

 

Urban DFW Elite

won

Spiece Indy Heat 2015-Reamer

lost

 

Indiana Elite 15ís

won

The Ville

lost

 

Colorado Hawks

won

New Heights NYC

lost

 

CIA Bounce 15U Elite

won

Ohio Basketball Club

lost

 

Compton Magic 2015

won

Brookwood Elite

lost

 

Eric Gordon All-Stars

won

Players/W.I.T.T.S. Elite

lost

Quarterfinal

Urban DFW Elite

won

Iowa Barnstormers

lost

Quarterfinal

Colorado Hawks

won

Indiana Elite 15ís

lost

Quarterfinal

Compton Magic 2015

won

CIA Bounce 15U Elite

lost

Quarterfinal

 

Boys 16U (Bronze Bracket)

 

Grassroots Indiana 2014 Haseley

won

Club Elite Stingrays

lost

 

Gym Rats-Helmke

won

Tru-Playaz Basketball Club 16ís

lost

 

A Game Athletes

won

Indy Jags Elite

lost

 

Spiece Indy Ice II

won

Minn Heat Frank

lost

 

Grassroots Indiana 2014-Stallings

won

Fieldhouse Elite 2014 White

lost

 

Club Elite Orangemen

won

Ohio Hoopsters Elite

lost

 

Triple Balance

won

Minnesota Glory Elite 16ís

lost

 

Indy Jazz 2014

won

Advantage Titans 16U

forfeit

 

Grassroots Indiana 2014 Haseley

won

Gym Rats-Helmke

lost

Quarterfinal

Spiece Indy Ice II

won

A Game Athletes

lost

Quarterfinal

Club Elite Orangemen

won

Grassroots Indiana 2014-Stallings

lost

Quarterfinal

Triple Balance

won

Indy Jazz 2014

lost

Quarterfinal

 

Boys 16U (Silver Bracket)

 

Uplay Canada Elite 16U

won

Fieldhouse Elite 2014 White

lost

 

Oakland Rebels

won

Club Elite Storm

lost

 

TEAM Basketball

won

Spiece Hoosier Hoops 2014

lost

 

Michigan Hurricanes

won

Club Elite Central

lost

 

Nitro USA

won

Rens (Mark 16)

lost

 

Rocky Mountain Fever 16 Black

won

Indiana North

lost

 

Hoop Dreams

won

HLB

lost

 

Club Elite Bailey

won

Colorado Chaos 16ís Elite

lost

 

Oakland Rebels

won

Uplay Canada Elite 16U

lost

Quarterfinal

Michigan Hurricanes

won

TEAM Basketball

lost

Quarterfinal

Nitro USA

won

Rocky Mountain 16 Black

lost

Quarterfinal

Club Elite Bailey

won

Hoop Dreams

lost

Quarterfinal

 

Boys 16U (Gold Bracket)

 

Northern Kings 16U

won

Elite Jaguars

lost

 

Team Blaze

won

MBA Select Green

lost

 

Spiece Charlotte Court KY

won

Full Package Walker

lost

 

The Force

won

Select Basketball

lost

 

FIST

won

Grand Rapids Storm Blue

lost

 

Minn Heat Vang

won

Michigan Mustangs-Mayfield

lost

 

San Diego All-Stars 16U Pump N Run

won

Indiana Fire

lost

 

IND Bobcats

won

Elite Eight

lost

 

MBA Select Black

won

IND Bobcats

lost

 

Northern Kings 16U

won

Team Blaze

lost

Quarterfinal

Spiece Charlotte Court KY

won

The Force

lost

Quarterfinal

Minn Heat Vang

won

FIST

lost

Quarterfinal

MBA Select Black

won

San Diego All-Stars 16U Pump N Run

lost

Quarterfinal

 

Boys 16U (Platinum Bracket)

 

Louisville Magic

won

Fieldhouse Elite 2014

lost

 

Nashville Celtics

won

Dayton Metro

lost

 

Rens (Hargraves/Shapiro)

won

Team Nashville

lost

 

Colorado Hawks

won

Indiana Elite 16ís

lost

 

Atlanta Celtics

won

ECE MASS

lost

 

Team Thad

won

Compton Magic

lost

 

Spiece Indy Ice I

won

Iowa Barnstormers

lost

 

Minnesota Pump N Run

won

St. Louis Gateway

lost

 

Louisville Magic

won

Nashville Celtics

lost

Quarterfinal

Rens (Hargraves/Shapiro)

won

Colorado Hawks

lost

Quarterfinal

Team Thad

won

Atlanta Celtics

lost

Quarterfinal

Spiece Indy Ice I

won

Minnesota Pump N Run

lost

Quarterfinal

 

Boys 17U (Bronze Bracket)

 

Fieldhouse Elite Indy Bulls

won

Madison County Colonels

lost

 

Team Denver

won

Ohio Hoopsters Hornets

lost

 

Minn Heat Frasier

won

Team Pro Look Boys 17U

lost

 

Bay Area Hoosiers

won

FIST

lost

 

Fieldhouse Elite 2013 Jazz

won

Colorado Shockers

lost

 

Indy Hoop Dreams

won

Rocky Mountain Fever 17 Black

lost

 

Q6 All Stars Elite Red

won

WA NITP

lost

 

Colorado chaos 17ís Elite

won

Bay Area Blue Devils (Blue)

lost

 

Team Denver

won

Fieldhouse Elite Indy Bulls

lost

Quarterfinal

Minn Heat Frasier

won

Bay Area Hoosiers

lost

Quarterfinal

Indy Hoop Dreams

won

Fieldhouse 2013 Jazz

lost

Quarterfinal

Colorado Chaos 17ís Elite

won

Q6 All Stars Elite Red

lost

Quarterfinal

 

Boys 17U (Silver Bracket)

 

Grand Rapids Storm Blue

won

ISSA Men of the Family

lost

 

Florida Mustangs

won

IBC Thunder

lost

 

Minn Heat Reese

won

Southern Indiana Spartans

lost

 

Grand Rapids Storm

won

Oakland Rebels

lost

 

Grassroots Indiana 2013

won

MI Triple Threat

 

 

Indiana Elite Black

won

Spiece Northwest Stars

lost

 

TNBA

won

Southern Select Basketball

lost

 

Dynasty 2013

won

Allstars Ozstars

lost

 

Florida Mustangs

won

Grand Rapids Storm Blue

lost

Quarterfinal

Minn Heat Reese

won

Grand Rapids Storm

lost

Quarterfinal

Grassroots Indiana 2013

won

Indiana Elite black

lost

Quarterfinal

TNBA

won

Dynasty 2013

lost

Quarterfinal

 

Boys 17U (Gold Bracket)

 

Northern Kings 17U

won

San Diego All-Stars 17u Pump N Run

lost

 

Detroit Stars

won

Team adidas Pittsburgh

lost

 

Team Miami

won

Spiece Higher Level

lost

 

Triple Balance Blue

won

Full Package Owens

lost

 

R.E.A.C.H. LEGENDS

won

Uplay Canada Elite 17U

lost

 

Martinís Wolverines

won

The Force

lost

 

MBA Select 2013

won

Primetime

lost

 

Mercury Elite

won

Spiece North Stars

lost

 

Detroit Stars

won

Northern Kings 17U

lost

Quarterfinal

Team Miami

won

Triple Balance Blue

lost

Quarterfinal

R.E.A.C.H. LEGENDS

won

Martinís Wolverines

lost

Quarterfinal

MBA Select 2013

won

Mercury Elite

lost

Quarterfinal

 

Boys 17U (Platinum Bracket)

 

Florida Elite

won

Mass Rivals

lost

 

Double Pump Elite

won

St. Louis Gateway

lost

 

Franchize Allstars

won

Peoria Irish I

lost

 

Compton Magic

won

Connecticut Basketball Club

lost

 

Minnesota Pump N Run

won

Memphis Magic Elite

lost

 

Dream Vision

won

South Texas Irish

lost

 

Dallas Mustangs

won

Kings Court

lost

 

Memphis Phenoms

won

The Ville 2013

lost

 

Michigan Mustangs

won

Indiana Elite Stars

lost

 

New Heights NYC

won

Spiece Charlotte Court KY

lost

 

Team Thad

won

Louisiana Dynasty 17U

lost

 

Urban DFW Elite

won

Atlanta Celtics

lost

 

Gold Coast

won

Indiana Elite South

lost

 

Eric Gordon All-Stars

won

Rens (Hargraves/Shapiro)

lost

 

Garner Road

won

Ohio Basketball Club

lost

 

Team Nashville

won

Chattanooga Raging Storm

lost

 

Florida Elite

won

Double Pump Elite

lost

 

Franchize Allstars

won

Compton Magic

lost

 

Dream Vision

won

Minnesota Pump N Run

lost

 

Dallas Mustangs

won

Memphis Phenoms

lost

 

New Heights NYC

won

Michigan Mustangs

lost

 

Team Thad

won

Urban DFW Elite

lost

 

Eric Gordon All-Stars

won

Gold Coast

lost

 

Team Nashville

won

Garner Road

lost

 

Florida Elite

won

Franchize Allstars

lost

Quarterfinal

Dream Vision

won

Dallas Mustangs

lost

Quarterfinal

New Heights NYC

won

Team Thad

lost

Quarterfinal

Eric Gordon All-Stars

won

Team Nashville

lost

Quarterfinal

 

Sunday July 15th

 

Tournament Round

 

Boys 14U (Silver Bracket)

 

Uplay Canada

won

Indiana Thunder

lost

Semifinal

R.E.A.C.H. LEGENDS

won

Fieldhouse Elite X

lost

Semifinal

R.E.A.C.H. LEGENDS

won

Uplay Canada

lost

Championship

 

Boys 14U (Gold Bracket)

 

Indiana Elite Jazz

won

TNBA East

lost

Semifinal

Fieldhouse Elite Blazers Black

won

YAAACE Elite

lost

Semifinal

Fieldhouse Elite Blazers Black

won

Indiana Elite Jazz

lost

Championship

 

Boys 15U (Bronze Bracket)

 

St. Louis Gateway

won

South Central Select

lost

Semifinal

TNBA

won

Minnesota Phenom

lost

Semifinal

TNBA

won

St. Louis Gateway

lost

Championship

 

Boys 15U (Silver Bracket)

 

All Ohio Purple

won

Northern Kings

lost

Semifinal

ACB Bank Hoops

won

Nashville Celtics

lost

Semifinal

All Ohio Purple

won

ACB Bank Hoops

lost

Championship

 

Boys 15U (Gold Bracket)

 

Texas Lightning

won

Indiana Swish

lost

Semifinal

Indiana Elite Kendrick

won

Arkansas Tigers

lost

Semifinal

Texas Lightning

won

Indiana Elite Kendrick

lost

Championship

 

Boys 15U (Platinum Bracket)

 

Eric Gordon All-Stars

won

Urban DFW Elite

lost

Semifinal

Colorado Hawks

won

Compton Magic 2015

lost

Semifinal

Eric Gordon All-Stars

won

Colorado Hawks

lost

Championship

 

Boys 16U (Bronze Bracket)

 

Spiece Indy Ice II

won

Grassroots Indiana 2014 Haseley

lost

Semifinal

Triple Balance

won

Club Elite Orangemen

lost

Semifinal

Triple Balance

won

Spiece Indy Ice II

lost

Championship

 

Boys 16U (Silver Bracket)

 

Oakland Rebels

won

Michigan Hurricanes

lost

Semifinal

Nitro USA

won

Club Elite Bailey

lost

Semifinal

Oakland Rebels

won

Nitro USA

lost

Championship

 

Boys 16U (Gold Bracket)

 

Northern Kings 16U

won

Spiece Charlotte Court KY

lost

Semifinal

MBA Select Black

won

Minn Heat Vang

lost

Semifinal

MBA Select Black

won

Northern Kings 16U

lost

Championship

 

Boys 16U (Platinum Bracket)

 

Louisville Magic

won

Rens (Hargraves/Shapiro)

lost

Semifinal

Team Thad

won

Spiece Indy Ice I

lost

Semifinal

Louisville Magic

won

Team Thad

lost

Championship

 

Boys 17U (Bronze Bracket)

 

Team Denver

won

Minn Heat Frasier

lost

Semifinal

Colorado Chaos 17ís Elite

won

Indy Hoop Dreams

lost

Semifinal

Colorado Chaos 17ís Elite

won

Team Denver

lost

Championship

 

Boys 17U (Silver Bracket)

 

Minn Heat Reese

won

Florida Mustangs

lost

Semifinal

TNBA

won

Grassroots Indiana 2013

lost

Semifinal

TNBA

won

Minn Heat Reese

lost

Championship

 

Boys 17U (Gold Bracket)

 

Team Miami

won

Detroit Stars

lost

Semifinal

MBA Select 2013

won

R.E.A.C.H. LEGENDS

lost

Semifinal

MBA Select 2013

won

Team Miami

lost

Championship

 

Boys 17U (Platinum Bracket)

 

Florida Elite

won

Dream Vision

lost

Semifinal

New Heights NYC

won

Eric Gordon All-Stars

lost

Semifinal

Florida Elite

won

New Heights NYC

lost

Championship

 

Conclusion

 

Congratulations to the many excellent teams and star players who participated in this star-studded event.† I apologize for any misspelled team names or errors in this event.† Please visit the comprehensive event website and all the coverage by the recruiting gurus who covered this event and players. 6-1 Kasey Hill led Florida Elite to the 17U Platinum Division Championship including a spectacular 46 point explosion in a semifinal game.† 6-9 Chris Walker also starred for the Florida Elite squad.† Louisville Magic captured the 16U Platinum Division Championship and had excellent performances from several players including Shane Hall, DíAngelo Russell, Quentin Snider, Brandon Hatton,Christen Cunningham,etc.† 6-7 Leron Black (Team Thad) played in the 16U Division and starred on a team that is capable of putting 100 points on the scoreboard in any given game.† Team Thad also has an ultra-quick point guard in Anton Beard who triggers the teamís offense and defense.† 6-3 Dwayne Gordon had an excellent championship performance for the Eric Gordon All-Stars 15U team.† Once again, this event is overwhelming and congratulations to adidas for putting on an event of this magnitude.